reklama
reklama

Kilkadziesiąt granatów znalezionych w Bieszczadach. Sprawą zajęli się saperzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Kilkadziesiąt granatów znalezionych w Bieszczadach. Sprawą zajęli się saperzy - Zdjęcie główne

Kilkadziesiąt granatów znalezionych w Bieszczadach | foto Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNa szlaku w pobliżu Przełęczy pod Czerteżem turysta natknął się na niepokojące znalezisko. Kilkadziesiąt granatów moździerzowych i przeciwpancernych z czasów II wojny światowej. Dzięki sprawnej współpracy funkcjonariuszy Straży Granicznej z Wetliny i saperów z Rzeszowa sytuację szybko opanowano, eliminując realne zagrożenie dla odwiedzających ten rejon turystów.
reklama

W poniedziałek, 12 maja, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Wetlinie, we współdziałaniu z patrolem saperskim z 21. Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie, przeprowadzili akcję zabezpieczenia niebezpiecznych materiałów wybuchowych znalezionych na Przełęczy pod Czerteżem – w bezpośrednim sąsiedztwie polsko-słowackiej granicy.

Zgłoszenie pochodziło od turysty, który natknął się na niepokojące przedmioty leżące niedaleko uczęszczanego szlaku. Szybka reakcja służb pozwoliła na sprawne zabezpieczenie miejsca zdarzenia i przeprowadzenie niezbędnych czynności neutralizujących zagrożenie.

reklama

Wspólne działania funkcjonariuszy SG z placówki z Wetliny razem z patrolem saperskim doprowadziły do zabezpieczenia groźnych niewybuchów. Pamiętajmy, że w przypadku napotkania na tego typu znaleziska należy natychmiast powiadomić służby

– podkreśla porucznik Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Dziesiątki niebezpiecznych znalezisk

Na miejscu ujawniono około 80 sztuk amunicji – były to przede wszystkim granaty moździerzowe oraz przeciwpancerne pochodzące z okresu II wojny światowej. Ich lokalizacja w bliskim sąsiedztwie szlaku turystycznego stanowiła istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przemierzających ten teren.

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (bieszczadzki.strazgraniczna.pl)

reklama

Znajomość topografii przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz dostęp do specjalistycznego sprzętu umożliwiły szybkie dotarcie na miejsce zespołu saperskiego i przeprowadzenie skutecznej operacji neutralizacji niewybuchów.

Stałe zagrożenie mimo upływu lat

Pomimo upływu blisko 80 lat od zakończenia II wojny światowej, tego rodzaju znaleziska wciąż występują w rejonach, które były objęte intensywnymi działaniami wojennymi. Niewybuchy i niewypały zachowują swoje właściwości wybuchowe i mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza jeśli zostaną nieostrożnie potraktowane.

Służby przypominają, że w przypadku natknięcia się na podejrzane przedmioty, które mogą mieć charakter wojskowy, należy zachować szczególną ostrożność. Przedmiotu nie wolno dotykać, przemieszczać ani odkopywać. Miejsce należy zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich oraz jak najszybciej zgłosić fakt odpowiednim służbom, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo