Niewątpliwie najpopularniejszy szlak turystyczny Bieszczadów. Jego atrakcyjność bierze się z połączenia stosunkowo łatwej trasy podejścia (ok. 60 minut), przepięknych widoków na szczycie z panoramą Połoniny Caryńskiej i najwyższego pasma – Tarnicy.

No i do tego kultowa kiedyś „Chatka Puchatka„...

Połonina Wetlińska to wyjątkowo potężny i rozległy masyw górski rozciągający się od Smereka aż do Brzegów Górnych. Większa jego część, w tym cała połonina, leżą na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Główny grzbiet masywu ma długość prawie 8 km i składa się z dwóch części: mniejszej, zachodniej ze szczytem Smerek (1222 m) oraz z części wschodniej, obejmującej właściwą Połoninę Wetlińską. Obie te części rozdziela Przełęcz Orłowicza. Na Połoninie Wetlińskiej wyróżniają się dwa charakterystyczne wierzchołki Osadzki Wierch (1253 m) i Roh (1255 m), a także wierzchołek wschodni – Hasiakowa Skała 1232 m, na którym znajduje się schronisko.

Zobacz również: Trwa budowa nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Ciągnąca się jeszcze od lat 50-tych legenda schronisk bieszczadzkich i jego wieloletniego gospodarza Lutka Pińczuka. W 2016 roku pan Ludwik „Lutek” Pińczuk udał się na zasłużoną emeryturę. W 2020 roku Chatka została poddana gruntownej modernizacji. Jednak Duch Lutka z pewnością na połoninie zostanie!

Na Połoninę Wetlińską startujemy z parkingu na Przełęczy Wyżnej. Ale uwaga, warto wyjechać wczesnym rankiem. W sezonie często brakuje miejsc do zaparkowania.

Fot. Saga