reklama

Bieszczady. Przybywajcie w formie różnych pielgrzymek. Pieszych i rowerowych, konnych i autokarowych - dla wszystkich znajdzie się miejsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bieszczady. Przybywajcie w formie różnych pielgrzymek. Pieszych i rowerowych, konnych i autokarowych - dla wszystkich znajdzie się miejsce - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Kultura sztuka tradycja „Przybywajcie w formie różnych pielgrzymek. Pieszych i rowerowych, konnych i autokarowych - dla wszystkich znajdzie się miejsce”.  Tymi słowami, w filmiku na profilu Nadleśnictwa Baligród leśniczy Kazimierz Nóżka zaprasza turystów i mieszkańców na XXIV Powojenny Odpust Łopieński.

Odpust w Łopience - program

Odpust w Łopience odbędzie się w niedzielę 1 października 2023 r. O godz. 7.00 wyruszy piesza pielgrzymka z parkingu przy kościele w Górzance. Pielgrzymi, wędrując ku Łopience, przemierzą przełęcz Hyrcza.  Uroczystości odpustowe rozpoczną się modlitwą różańcową o godz. 10.30, a zaraz po niej odbędzie się uroczysta msza święta. 

Msza święta zostanie odprawiona przed cerkwią w Łopience, na ołtarzu polowym. W tym roku oprawę muzyczną zapewni Agata Rymarowicz, chór z Hyżnego, a także zespół ludowy Łopienka.   

Odpust w Łopience - historia 

Kiedyś w Łopience odbywały się aż trzy odpusty rocznie, przyciągając ogromne tłumy wiernych. Odpusty te miały miejsce w różnych porach roku:

  • wiosną, 16 maja, w święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa
  • latem, 13 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP
  • jesienią, 21 września, w święto Narodzenia Matki Bożej
Te trzy uroczystości cieszyły się ogromną popularnością wśród pielgrzymów i pątników z różnych regionów Polski, Rusi i Węgier. 

Łopienka była wówczas jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w diecezji przemyskiej. Cudowny obraz Matki Bożej Łopieńskiej miał tak niezwykłą moc przyciągania, że przez ponad 200 lat miejscowość ta była celem pielgrzymek zarówno katolików obrządku łacińskiego, jak i unickiego, przybywających nawet z odległych części kraju.

Przedwojenny odpust w Łopience / fot. NAC

Ostatni odpust w Łopience odbył się w 1943 r. 

Powrót do tradycji

XXIV powojenny odpust w Łopience jest coroczną kontynuacją przedwojennych tradycji.

I powojenny odpust w Łopience miał miejsce dopiero w 2000 roku, a jego zorganizowanie było możliwe dzięki zaawansowanej odbudowie cerkwi oraz staraniom ówczesnego proboszcza w Cisnej, księdza Piotra Bartnika.

II odpust w Łopience odbył się w roku 2001. Mszę Świętą celebrował wtedy ksiądz Wiktor Obrocki, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku. To właśnie on przyczynił się do koronacji ikony Matki Bożej Łopieńskiej koronami papieskimi, które zostały poświęcone w Zamościu 11 września 1999 roku przez Papieża Jana Pawła II. Informacje te znajdują się na stronie parafii w Cisnej, do której terytorialnie należy cerkiew w Łopience. 

Od tego czasu, podobnie jak kiedyś, co roku w pierwszą niedzielę października, dolina Łopienki tętni życiem podczas odpustu. Przybywają liczni pielgrzymi i miłośnicy Bieszczadów, dla których uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu staje się niemal obowiązkowe.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy