Jezioro Solińskie, nazywane też potocznie bieszczadzkim morzem, to miejsce, które ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagającego turystę. Część osób przybywających na te tereny oprócz odpoczynku nad brzegiem wody, przepłynięciu się statkiem spacerowym bądź wynajmem kajaka czy rowerka wodnego, chciałaby zaznać czegoś więcej. Kilka lat temu, bardzo ważny krok do przodu wykonał miejscowy przedsiębiorca Daniel Wojtas, otwierając Ekomarinę, czyli drewniany pomost z basen kąpielowym i brodzikiem oraz miejscem do zacumowania łodzi czy jachtów. Następnie, zwracając szczególną uwagę na ekologię, postanowiono zainwestować w łodzie o napędzie elektrycznym. Te chętnie wypożyczane są od ubiegłego sezonu, a korzystające z nich osoby zwracają uwagę na komfort i jakość, której dotychczas brakowało.
Rozwój turystyki nad Jeziorem Solińskim
Bieszczady i rejon Jeziora Solińskiego to nieustannie jedna z ważniejszych destynacji wyjazdowych podczas wakacji czy dłuższych weekendów. Mając na uwadze dalszy rozwój turystyki, poszerzając ją o nowoczesne rozwiązania, zrealizowano kolejne działania mające swoje korzyści nie tylko w czasie teraźniejszym, ale i dalszej przyszłości. Obok istniejącej od ponad czterech lat Ekomariny w Polańczyku powstał nowy pomost wyposażony w instalacje fotowoltaiczną połączoną z magazynem energii.
Polega to na tym, że łodzie, które pływają w ciągu dnia na silnikach elektrycznych, mają w nocy ładowane akumulatory z magazynu energii ładowanego ze znajdującej się na pomoście instalacji. To unikalne i ekologiczne rozwiązanie
– mówi Daniel Wojtas, lokalny przedsiębiorca, dyrektor hotelu Skalny i Ekomariny w Polańczyku.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
W ramach projektu pod nazwą „Innowacje w zakresie turystyki wodnej nad Zalewem Solińskim w Bieszczadach” zakupiono 14 katamaranów spacerowych i 19 łodzi motorowych z kajutami sypialnymi napędzane silnikami elektrycznymi. Łącznie wypożyczalnie należące do spółki Relavia będą dysponować 56 łodziami napędzanymi silnikami elektrycznymi, co czyni ich największą wypożyczalnią łodzi elektrycznych w Polsce, Europie Środkowej i Europie Północnej.
Rejs po jeziorze bez uprawnień
Warto podkreślić, że wszystkie łodzie są dostępne do pływania bez uprawnień, a więc każda pełnoletnia osoba, ma możliwość wypożyczenia sprzętu i sterowania nim samodzielnie. Jest to poniekąd jedna z koncepcji rozwoju, odbiegająca od przyjętego potocznie uznania, że żeglarstwo jest czymś ekskluzywnym i elitarnym. Ma to być produkt turystyczny na wysokim poziomie, ale skierowany nie tylko „do bogaczy”.
Jak pokazują statystyki, żeglarze stanowią 1 procent społeczeństwa, z kolei 90 procent to osoby, które nie znają zasad żeglarstwa, a chcą skupić się na odpoczynku nad wodą i to przede wszystkim do nich kierowana jest oferta
– dodaje Daniel Wojtas.
Nauka poprzez dobrą zabawę
Kolejnym rozwiązaniem dodającym atrakcyjności pobytu w tym regionie jest interaktywna aplikacja Kraina Wilka. Jest to darmowa aplikacja, gdzie po wpisaniu kodu dostępu można zacząć wraz z nią podróżować. Na początku poznamy legendę o tym, jak powstało Jezioro Solińskie, a wszystko to przedstawione zostanie w sposób przyjazny, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Stworzono również mobilną trasę historyczną z wykorzystaniem zdjęć w formacie 3D. Istotną rolę odgrywają tu też rozgrywki o nazwie „Group watercatching 2024”. Skierowane będą one do żeglarzy i wodniaków chcących w atrakcyjnej formie poznać dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Jeziora Solińskiego z pokładu jednej z jednostek pływających. Rozgrywki będą trwały przez cały sezon turystyczny, opierając się na koncepcji grywalizacji, wspartą autorską aplikacją AE, której celem będzie poprowadzenie uczestników do różnorodnych lokalizacji na jeziorze i w jego otoczeniu.
Aplikacja ma moduł turystyczny, pozwalający na śledzenie naszego położenia na jeziorze. Będą tam trzy szlaki: zagadek, w którym będzie można rozwiązać quizy tematyczne związane z Bieszczadami, szlak gracza, polegający na grze w rozszerzonej rzeczywistości oraz top 15, czyli miejsca warte odwiedzenia
– informuje Karol Szałkowski, przedstawiciel firmy Orizon Group.
Oprócz rozwoju turystyki nad Jeziorem Solińskim nie zapomniano również o rzece San, która również swoimi walorami potrafi zachwycić, tworząc przy tym doskonały klimat między innymi dla kajakarzy. W ubiegłym roku w Lesku otwarto hotel WrotaBieszczad, z kolei teraz przy współpracy firmy prowadzonej przez Daniela Wojtasa i Gminy Lesko, na brzegu ma powstać stanica kajakowa z całą infrastrukturą towarzyszącą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.