reklama

Nowe odkrycia dotyczące populacji niedźwiedzi w Bieszczadach. Co ustalili naukowcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nowe odkrycia dotyczące populacji niedźwiedzi w Bieszczadach. Co ustalili naukowcy? - Zdjęcie główne

Nowe odkrycia dotyczące populacji niedźwiedzi w Bieszczadach | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW ciągu ostatnich dwóch lat Fundacja Przyroda i Nauka przeprowadziła szczegółowe badania nad populacją niedźwiedzi brunatnych w Bieszczadach. Według najnowszych danych, liczba tych „majestatycznych” drapieżników okazała się być o połowę mniejsza niż sugerują niektóre medialne doniesienia. Badania oparte na genetycznej identyfikacji wykazały, że obecnie w Bieszczadach i regionie żyją 104 niedźwiedzie, co stanowi zaledwie część zaskakującego obrazu zmian, które zaszły w ciągu ostatnich 13 lat.
reklama

Badania prowadzone w latach 2022-2024 przez Fundację Przyroda i Nauka rzucają nowe światło na populację niedźwiedzi brunatnych w Bieszczadach i całym regionie. Zespół badawczy skrupulatnie analizował teren, poświęcając prawie 1000 godzin na zbieranie danych.

W tym czasie przemierzono blisko 12,5 tysiąca kilometrów, z czego 2,5 tysiąca pieszo lub rowerem. W wyniku tych prac zarejestrowano 427 śladów obecności niedźwiedzi. Do badań genetycznych przygotowano 202 próbki

– informuje Wojciech Śmietana z Fundacji Przyroda i Nauka.

reklama

Gdzie prowadzono badania?

Zebrane przez badaczy dane na terenie Bieszczadów Zachodnich, Gór Sanocko-Turczańskich, Pogórza Przemyskiego oraz we wschodniej części Beskidu Niskiego, uzupełniono o informacje Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie o szkodach sporządzonych przez niedźwiedzie.

Przeprowadzone badania wykazały, że zwarty obszar występowania bieszczadzkiej populacji niedźwiedzia obejmuje obecnie około 2,2 tysiąca kilometrów kwadratowych

– czytamy w raporcie.

reklama

Odchody, sierść i mikroskop

Badania oparte na genetycznej identyfikacji zwierząt dostarczyły precyzyjnych danych na temat ich liczby i występowania. W tym celu zbierano próbki ze świeżych odchodów oraz włosy odnajdywane na znakowanych przez niedźwiedzie drzewach oraz ogrodzeniach, przez które przechodziły.

reklama

Z pobranych próbek wyizolowano DNA i następnie określono profile genetyczne osobników, od których próbki te pochodziły. W końcu, wykorzystując odpowiedni model matematyczno-statystyczny określono całkowitą wielkość populacji

– przekazuje badacz.

Co ustalili naukowcy?

Prowadzone na przestrzeni dwóch lat badania wykazały, że aktualnie bieszczadzka populacja niedźwiedzia liczy 104 osobniki, czyli o połowę mniej niż można dowiedzieć się z przekazów medialnych. Fundacja Przyroda i Nauka podobne działania przeprowadziła w 2009 roku. Wówczas ilość niedźwiedzi żyjących w Bieszczadach oszacowano na 83 osobniki, co oznacza, że w ciągu 13 lat populacja zwiększyła się o 25 procent, co daje średni roczny przyrost wynoszący 1,9 procenta. Jak zauważa Wojciech Śmietana, taki stan nie jest niczym zaskakującym, gdyż niedźwiedzie cechują się bardzo niską reprodukcją.

reklama

Te badania stanowią ważny krok w zrozumieniu dynamiki populacji niedźwiedzi w Bieszczadach i mogą posłużyć jako podstawa do dalszych działań ochronnych mających na celu zachowanie tych imponujących zwierząt w ich naturalnym środowisku.

źródło: Wojciech Śmietana, Fundacja Przyroda i Nauka

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama