reklama

Miejscowość Solina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Jezioro Solińskie i okolice
reklama

Dawna wieś Solina od chwili otwarcia zapory spoczywa na dnie Jeziora Solińskiego, ok. 60 metrów pod wodą. Położona była za zakolem Sanu, u ujścia rzeki Solinka, a jej zabudowania rozciągały się po obu brzegach Sanu. Na lewym brzegu stała drewniana cerkiew, natomiast w dolinie położone były przysiółki Łęg i Zadział. 

Była to jedna z najstarszych wsi w regionie. Została założona przez ród Kmitów, lokowana na prawie wołoskim, a pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1436 r. Nazwa Solina pochodzi prawdopodobnie od eksploatowanych tutaj już od średniowiecza słonych źródeł. 

reklama

W dawnej Solinie mieszkali Bojkowie, czyli bieszczadzcy górale. Podczas zaborów osada znalazła się pod zaborem Austriackim, a po I wojnie światowej już na terenie Polski. 

Dzisiejsza turystyczna miejscowość Solina znajduje się w miejscu dawnej wioski Zabrodzie. Stoi tam jeszcze dawna cerkiewka teraz pełniąca rolę kościoła.

Nowa Solina to w chwili obecnej centrum wypoczynku, ośrodki turystyczne, osiedle mieszkaniowe, sklepy i wszechobecne stragany i kiermasze potocznie nazywane "Bieszczadzkimi Krupówkami".

reklama

Położona przy samej zaporze, miejscowość Solina jest miejscem, przez które przewijają się rzesze turystów. Na pewno nie jest to dobra miejscówka dla turystów ceniących ciszę i spokój. W sezonie jest tutaj głośno i gwarno, więc jako miejsce noclegowe polecamy Solinę tylko dla osób lubiących tego typu klimaty.

[Best_Wordpress_Gallery id="126" gal_title="Solina miejscowość-2"]

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama