Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Jak dowiadujemy się dzięki Edwardowi Marszałkowi, rzecznikowi prasowemu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Jerzy Harasymowicz, po krótkiej pracy w leśnictwie, poświęcił się pisarstwu. W 1956 roku wydał swój pierwszy tomik poezji zatytułowany „Cuda”, co szybko przyciągnęło uwagę krytyków, którzy uznali go za poetę awangardowego, wymykającego się wszelkim klasyfikacjom. Jego poezję cechowała nowatorska konstrukcja i nietypowe spojrzenie na świat, a niezwykła wrażliwość prowadziła go do identyfikacji ze słabszymi. Fascynacja kulturą Łemków, głęboko dotkniętych powojennymi wysiedleniami, znalazła odbicie w licznych jego wierszach. Harasymowicz chętnie przebywał w beskidzkich wioskach, gdzie znajdował zarówno twórczą inspirację, jak i przyjaciół, a nawet zaczął utożsamiać się z ich mieszkańcami, uczestnicząc w nabożeństwach obrządku wschodniego.
Choć mieszkał w Krakowie, nigdy nie czuł się z tym miastem związany. Za swój prawdziwy dom uważał góry, do których nieustannie wracał, oraz las, który był dla niego źródłem inspiracji przez cały rok, choć najwięcej radości czerpał z jesiennych górskich krajobrazów.
Jerzy Harasymowicz zmarł 21 sierpnia 1999 roku. Jesienią tego samego roku na Przełęczy Wyżnej stanął pomnik poety, zaprojektowany przez krakowskiego architekta Piotra Patoczkę. Dwa głazy z lipowickiego kamieniołomu, symbolizujące dwa narody, zostały połączone metalowym motywem cerkiewnej bani, tworząc symboliczną bramę na popularnym bieszczadzkim szlaku prowadzącym na Połoninę Wetlińską (źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie).
XV Harasymiada w Komańczy – spotkanie z poetycką duszą Jerzego Harasymowicza
O piewcy bukowych pejzaży przypominają coroczne „Harasymiady”, imprezy poetycko-muzyczne organizowane w Komańczy. Najbliższe takie wydarzenie zaplanowano na 6 września od godziny 16:00 w Restauracji „Pod Kominkiem”. XV edycja Harasymiady, zatytułowana „Mój Harasymowicz”, zgromadzi miłośników poezji, artystów i gości, którzy chcą uczcić pamięć poety, który na stałe wpisał się w krajobraz literacki Bieszczad.
Program spotkania przewiduje recytacje wierszy Harasymowicza przez dzieci i młodzież, a także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Lasy, łąki i kwiaty wtopione w poezję Jerzego Harasymowicza”. Na uczestników czekają także fascynujące prelekcje, między innymi dr Edwarda Marszałka pt. „Las Harasymowiczem pisany”, Krystyny Chowaniec – „Wiersze Jerzego Harasymowicza o Ojcu” oraz Adama Ziemianina – „Muszyńskie ścieżki Jerzego Harasymowicza. Wspomnienie o nim”. Całość dopełnią koncerty Jerzego Krupy i Angeli Gaber, które wprowadzą uczestników w wyjątkowy nastrój tego wydarzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.