reklama

Monumentalne rzeźby żołnierzy w Baligrodzie. To dobra lekcja historii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Monumentalne rzeźby żołnierzy w Baligrodzie. To dobra lekcja historii [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Atrakcje turystyczneBieszczady to tereny pełne tajemnic i historii. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Baligród. Wszyscy odwiedzający tą miejscowość – w centrum – mogą zobaczyć słynny czołg, ale także monumentalne rzeźby żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, stworzone podczas Baligrodzkiego Pleneru Rzeźbiarskiego „Echa Historii”.
reklama

Baligrodzki Plener Rzeźbiarski „Echa Historii” to wydarzenie, które łączy w sobie sztukę, historię i lokalną tradycję. Podczas pierwszej edycji tego przedsięwzięcia, w którym wzięli udział znani rzeźbiarze z Podkarpacia – Paweł Leszega z Krosna, Andrzej Madziar z Gogołowa, Piotr Staruchowicz z Zarszyna oraz Ryszard Wysocki z Kalet – powstały rzeźby o wymiarach monumentalnych, które dumnie stanęły w przestrzeni publicznej Baligrodu. Ich surowym materiałem były ogromne kłody drewna, dostarczone przez Nadleśnictwo Baligród, a prace rzeźbiarzy można było obserwować na żywo, co przyciągnęło liczne grono zainteresowanych. To wyjątkowe widowisko artystyczne, kiedy najpierw w ruch poszły potężne piły, a następnie dłuta, pozwalało dostrzec, jak z surowego drewna wyłaniają się kształty żołnierzy walczących podczas I wojny światowej.

reklama

Rzeźby przypominające o krwawych zmaganiach

Monumentalne rzeźby przedstawiające żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz rosyjskiej mają szczególne znaczenie historyczne i symboliczne. Ich powstanie jest hołdem dla tysięcy poległych, którzy spoczęli w bieszczadzkiej ziemi po krwawych bitwach I wojny światowej, w tym bitwy o Manyłową. To przypomnienie o tragicznym losie młodych mężczyzn, którzy w imię imperiów i ideologii zostali uwikłani w brutalne zmagania na bieszczadzkich wzgórzach. Dla turystów i mieszkańców rzeźby te stanowią nie tylko niezwykłe dzieła sztuki, ale także ważną lekcję historii, która żyje na nowo dzięki inicjatywie artystów i pasjonatów.

Pomysł na Baligrodzki Plener Rzeźbiarski „Echa Historii” narodził się na fali inspiracji innymi plenerami rzeźbiarskimi, które od lat odbywają się na Podkarpaciu, na przykład w Iwoniczu Zdroju. Organizatorzy dostrzegli potencjał w połączeniu lokalnej historii z unikalnym podejściem do sztuki i stworzyli wydarzenie, które przyciąga zarówno artystów, jak i turystów. Dzięki temu Baligród stał się miejscem, gdzie historia ożywa w drewnie, a sztuka staje się nośnikiem pamięci i lokalnej tożsamości.

reklama

W tym roku odbyła się druga edycja pleneru, która podobnie jak poprzednia zgromadziła znanych artystów oraz licznych miłośników sztuki i historii.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama