Wilki to aktualnie bardzo poważny problem w Bieszczadach. Zgodnie z informacjami o kolejnym pojawieniu się drapieżników na terenie gminy Czarna, władze lokalne zostały zmuszone do podjęcia zdecydowanych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz ich mieniu. Coraz częstsze spotkania z tymi osobnikami wywołują rosnący niepokój wśród mieszkańców, którzy obawiają się o swoje życie oraz o bezpieczeństwo swoich zwierząt gospodarskich.
Wniosek o umyślne płoszenie wilków
W odpowiedzi na te zagrożenia, wójt gminy Czarna wystąpił 6 sierpnia 2024 roku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z wnioskiem o wydanie zgody na umyślne płoszenie i niepokojenie wilków na terenie wszystkich miejscowości położonych w okręgu administracyjnym gminy Czarna. Zgoda ta, wydana na podstawie decyzji obejmuje do 10 osobników wilka i obowiązuje do końca 2024 roku.
Najważniejsza jest ochrona mieszkańców
Działania, które zostały zatwierdzone przez władze, mają na celu ochronę ludności, zwierząt domowych i hodowlanych przed drapieżnikami. Planowane czynności odstraszające będą wykonywane przez mieszkańców gminy do końca grudnia 2024 roku. Środki te obejmują stosowanie petard, pistoletów hukowych, kolatek, broni gazowej o energii do 17 J, miotaczy gazu pieprzowego oraz czujników ruchu z sygnalizatorami dźwiękowymi. W przypadku posiadania stosownych pozwoleń, będzie można również używać broni gładkolufowej z amunicją niepenetrującą. Ważnym elementem tych działań jest zapewnienie, że zwierzęta nie doznają żadnych uszczerbków na zdrowiu ani nie zostaną zabite. Mieszkańcy, którzy podejmą się realizacji tych czynności, są zobowiązani do raportowania o wszystkich wykonanych działaniach do Urzędu Gminy Czarna.Zgodnie z informacjami, w przypadku zagrożenia spowodowanego przez wilki, każda osoba powinna niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby. Przypomina się, że w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skontaktować się z policją pod numerami alarmowymi lub skorzystać z dostępnych form kontaktu z jednostką w Ustrzykach Dolnych.
Wilki stanowią niezwykle istotny element bieszczadzkiego ekosystemu, jednak ich wzrastająca liczba i obecność w bezpośredniej bliskości ludzkich siedzib stwarza realne zagrożenie. Dlatego też lokalne władze oraz mieszkańcy muszą podejmować kroki mające na celu ochronę zarówno ludzi, jak i dzikich zwierząt, zachowując jednocześnie niezbędną równowagę pomiędzy bezpieczeństwem publicznym a ochroną przyrody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.