reklama

Ekstremalne zagrożenie w Bieszczadach. Ta mapa bardzo niepokoi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jakub Doliwa/OSP KSRG Lutowiska

Ekstremalne zagrożenie w Bieszczadach. Ta mapa bardzo niepokoi - Zdjęcie główne

Pożar na Połoninie Caryńskiej | foto Jakub Doliwa/OSP KSRG Lutowiska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościCentrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że niemal w całej Polsce utrzymuje się wysokie, a nawet bardzo wysokie ryzyko pożarów lasów. Jest to sytuacja wymagająca szczególnej uwagi i przygotowania zarówno ze strony służb ratowniczych, jak i leśników. W obliczu takiego zagrożenia konieczna jest wzmożona czujność oraz szybka reakcja na pojawiające się sygnały o możliwym niebezpieczeństwie. Jak przedstawia się obecnie sytuacja w Bieszczadach?
reklama

Wysokie zagrożenie pożarowe wynika z długotrwałego braku opadów, utrzymujących się wysokich temperatur oraz niskiej wilgotności powietrza. Taka kombinacja czynników meteorologicznych powoduje, że lasy stają się szczególnie podatne na pożary, które mogą zostać wywołane nawet przez najmniejszą iskrę. Obecna sytuacja jest bardzo poważna w całym kraju, w tym także w Bieszczadach, gdzie dzisiaj zagrożenie oceniane jest jako bardzo wysokie. Prognozy przewidują jednak, że stopień ryzyka wzrośnie jutro do poziomu ekstremalnego.

Fot. cmm.imgw.pl

reklama

W najbardziej zagrożonych rejonach strażacy i leśnicy pozostają w pełnej gotowości, nieustannie monitorując sytuację w lasach i natychmiast reagując na każde potencjalne zagrożenie.

Upalne i suche dni zwiększają ryzyko pożarów, dlatego bądźmy ostrożni, planując wyprawy na łono natury

– zaapelował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Służby przypominają, że nawet drobne zaniedbanie, takie jak porzucenie niedopałka papierosa, może mieć poważne skutki. W obliczu nadchodzących dni z prognozowanymi wysokimi temperaturami ryzyko pożarów w lasach będzie się cały czas utrzymywać. W powiecie bieszczadzkim i leskim termometry pokażą średnio od 28 do 31 stopni Celsjusza, a słońce będzie niemal cały czas obecne na niebie.

Fot. cmm.imgw.pl

reklama

Widzisz pożar? Zareaguj

W okresach wysokiego zagrożenia pożarowego należy zachować szczególną ostrożność podczas pobytu w lasach. Jeśli zauważysz pożar lub podejrzane oznaki dymu, natychmiast skontaktuj się z Państwową Strażą Pożarną pod numerem 998 lub z numerem alarmowym 112. Szybka reakcja może zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia i uratować ludzkie życie oraz przyrodę.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama