Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w górskich ekosystemach leśnych poprzez rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach górskich.
Projekt wykorzystuje kompleksowe zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne. Planowane są w większości małe obiekty o prostej konstrukcji. Wybierane technologie mają nie pogarszać naturalnego środowiska przyrodniczego, preferuje się materiały naturalne.
Docelowym efektem realizacji projektu będzie retencjonowanie 400 tys. m³ wody. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 206 652 000 zł, z czego kwota dofinansowania z funduszy europejskich wyniesie 127 500 000 zł. Projekt obejmuje wybudowanie 8 zbiorników retencyjnych.
Do tej pory wykonano 6 inwestycji. Ostatnią z nich jest budowa zbiorników retencyjnych "Puchary" w Ropience. Teren zbiorników położony jest w lokalnej dolinie w której łączą się trzy cieki wodne, dlatego też zaprojektowano i wybudowano dwa zbiorniki główne (górny i dolny) oraz dwa zbiorniki boczne.
Pomiędzy zbiornikami dla zachowania ciągłości biologicznej przebiega ciek uformowany w kształcie rowu otwartego, którego dno wyłożone jest kamieniem łamanym a skarpy wzmocnione palisadą drewnianą oraz wyłożone darnią.
W skład zbiorników wchodzą takie urządzenia wodne jak: zapory ziemne z gruntu miejscowego, urządzenia upustowe (studnie piętrząco - spustowe), przelewy do odprowadzenia wody wielkie (przelewy awaryjne), doprowadzalniki wody, zbiorniki wstępne – opóźniacze przepływu.
Zbiorniki spełniają funkcję retencjonowania wód opadowych oraz wód wezbraniowych w czasie występowania deszczy nawalnych, o pojemności retencyjnej 7180m3. Ich lokalizacja poprawi warunki bytowania organizmów wodnych i zwierząt leśnych oraz zwiększy bioróżnorodność przyległego terenu.
Cały teren może również spełniać funkcję rekreacyjną. Obok znajduje się miejsce biwakowe z możliwością rozpalenia ogniska. Dla zachowania bezpieczeństwa dzieci i dorosłych od strony drogi leśnej i miejsca biwakowego zostało wykonane ogrodzenie drewniane na słupkach betonowych.
Informacja o projekcie: Koordynator Małej Retencji Górskiej w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne - Adam Markowicz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.