Przedstawiamy odpowiedź Nadleśnictwa na tę jednostronną ocenę i wybiórcze potraktowanie działań leśników:
W dniu 30 października br. organizacja pozarządowa na swoim portalu społecznościowym fb zamieściła zdjęcie, które w złym świetle stawia działalność Lasów Państwowych. Przedstawiona fotografia została wykonana w lesie gospodarczym,gdzie prowadzone są zabiegi zgodne z zapisami Planu Urządzenia Lasu zatwierdzonym przez Ministra Środowiska z dniem 5 sierpnia 2020 r.
Ubolewamy, że w całym masywie Żukowa wśród działań leśnych, zauważono tylko aspekt gospodarczy, pomijając całą infrastrukturę turystyczną przygotowaną przez nadleśnictwo do uprawiania rekreacji i aktywnego spędzania czasu z całą rodziną.
Znajdują się tu miejsca wypoczynku z możliwością palenia ognisk, wiata na szczycie Żukowa z punktem widokowym na bieszczadzkie połoniny, gdzie na wędrowców zawsze czeka przygotowany opał, uporządkowane ławki i stoły oraz obiekty małej infrastruktury ,,sławojki”.
Są tu również ścieżki spacerowe, które zimą zamieniają się w narciarskie trasy biegowe, czy też wiata na przełęczy między Rabym a Żłobkiem z miejscem postojowym dla samochodów, do której można zejść zboczem Żukowa w kierunku Zadwórza.
Wspomniany wyżej punkt widokowy jest również miejscem bezpłatnie udostępniamy w ramach realizowanego wspólnie z Gminą Ustrzyki Dolne projektu pt. ,,Powiedz TAK w Bieszczadach”, gdzie już wiele zakochanych par rozpaczało swoją wspólną życiową drogę. https://www.facebook.com/…/a.112686970069…/2120200358028188/
Co do szlaku rowerowego, informujemy, że został on wyznaczonyw 2003 roku, przez organizację pozarządową, która straciła zainteresowanie utrzymywaniem na nim bezpieczeństwa po zakończeniu obowiązywania przedsięwzięcia. Tym samym rzeczony szlak nie jest utrzymywany w terenie.
Aktualnie trwają prace w uzgodnieniu z Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, dotyczące utworzenia nowych szlaków turystycznych (Korona Ustrzyckich Gór i Ustrzycka Rozeta), w tym również tras rowerowych.
Głównym założeniem tych działań, jest wyznaczenie ich w terenie w taki sposób, aby prowadzenie gospodarki leśnej nie kolidowało z ich funkcją turystyczną.
W sytuacjach gdy prowadzone są prace leśne i tam gdzie jest to możliwe, nadleśnictwo wyznaczaw terenie tymczasowe obejścia zamkniętych odcinków szlaków, które pozwolą na bezpieczne kontynuowanie wycieczek i spacerów przez ich użytkowników.
Informacja o zamknięciu fragmentu tras turystycznych wyznaczonych po terenach leśnych każdorazowo przekazywana jest do instytucji i organizacji których bezpośrednio są za nie odpowiedzialne, co pozwala na ich sprawne funkcjonowanie. Darz Bór.
źródło: Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.