reklama

Bieszczady na zdjęciach sprzed lat. Czasy, gdy w okolicy Wetliny działały parki konne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Bieszczady na zdjęciach sprzed lat. Czasy, gdy w okolicy Wetliny działały parki konne - Zdjęcie główne

foto Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dziejeBieszczady, miejsce kojarzone z dziką przyrodą i zapierającymi dech w piersiach widokami, kryją w sobie także niezwykle ciekawą historię. W połowie XX wieku na terenie dawnego Nadleśnictwa Wetlina funkcjonowały dwa parki konne: Moczarne i Kalnica. Dzięki zachowanym fotografiom i wspomnieniom możemy przyjrzeć się tamtym czasom z bliska.
reklama

W latach 50. XX wieku konie odgrywały kluczową rolę w pracy leśników na terenie Bieszczadów. Jak podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, konie służbowe były niezbędne zarówno do transportu towarów i ludzi, jak i do prac leśnych. Przy budynku nadleśnictwa w Wetlinie funkcjonowała niewielka stajnia, w której trzymano te zwierzęta. Na jednym z zachowanych zdjęć, wykonanym prawdopodobnie w 1957 roku, uwieczniono nadleśniczego Wacława Reszkowskiego z dzieckiem na powozie typu „linijka”, prowadzonym przez wozaka. Zdjęcie wykonano w okolicach Rabiej Skały, w pobliżu starej „drogi węgierskiej”, jednej z zapomnianych tras Bieszczadów.

reklama

Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie (www.krosno.lasy.gov.pl)

Od stajni do Klubu Leśnika

Z biegiem lat rozwój infrastruktury wymagał dostosowania miejsc pracy i przechowywania sprzętu. Oprócz stajni dla koni służbowych, nieopodal powstała większa stajnia przeznaczona dla koni zrywkowych – wykorzystywanych do transportu drewna. Po uruchomieniu parku konnego Moczarne, obiekt ten zaadaptowano na potrzeby Klubu Leśnika.

Na kolejnym zdjęciu z tamtych czasów, przypisywanym nadleśniczemu Wacławowi Reszkowskiemu, widać żonę nadleśniczego oraz dyrektora Tadeusza Gołębiowskiego z Zakładów Budownictwa Leśnego. Na fotografii uchwycono także stajnię w tle, otoczoną bieszczadzkim krajobrazem – grzbietem Działu i doliną Moczarnego.

reklama

Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie (www.krosno.lasy.gov.pl)

Parki konne Moczarne i Kalnica

Powstanie parków konnych Moczarne i Kalnica w połowie lat 50. XX wieku było przełomem w organizacji pracy w leśnictwie na terenie dawnego Nadleśnictwa Wetlina. Obiekty te zlokalizowano w miejscach, które pozwalały na efektywniejsze wykorzystanie siły zwierząt w zrywce drewna oraz transporcie materiałów. Były to jednak ostatnie dekady takiego modelu pracy, ponieważ rozwój technologii stopniowo wypierał konie na rzecz maszyn.

reklama

Ślad przeszłości

Dzięki zachowanym zdjęciom i archiwalnym opisom możemy dziś spojrzeć na tamte czasy z perspektywy osób, które żyły i pracowały w surowych warunkach bieszczadzkich lasów. Fotografie z okolic Rabiej Skały i Moczarnego są dokumentacją historyczną, ale także świadectwem zaangażowania i codziennej pracy ludzi związanych z leśnictwem.

źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie (www.krosno.lasy.gov.pl)

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama