Reklama

Reklama

To prawdziwa wizytówka Bieszczadów. Największy europejski kot żyje właśnie na tym terenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lasy Państwowe

To prawdziwa wizytówka Bieszczadów. Największy europejski kot żyje właśnie na tym terenie - Zdjęcie główne

foto Lasy Państwowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostki To zwierzę jest prawdziwą wizytówką Bieszczadów. I choć dla turysty spotkanie rysia nie jest łatwe to warto odnotować, że karpacka populacja jest najliczniejszą w Polsce i liczy nawet do 100 osobników.

Kot o masywnej budowie ciała i długich kończynach

Długość ciała rysia osiąga nawet 130 centymetrów, zaś waga waha się w granicach 16-34 kilogramów. Samce są przeważnie większe i cięższe od samic. Ryś ma okrągłą głowę z bokobrodami, duże oczy o żółtej źrenicy oraz stojące, trójkątne uszy zakończone charakterystycznymi pędzlami. Futro zwierzęcia jest miękkie i puszyste o kolorze jasnoszarym, przechodzącym następnie w rudobrązowy z plamkami i kreskami.

Głos rysia przypomina głos kota domowego, ale brzmi donośniej i bardziej chrapliwie. Żywi się on głównie leśnymi gryzoniami, ptakami, sarnami, jeleniami, ale nie gardzi też płazami, padliną, a czasami i owadami. Jest on groźnym i silnym drapieżnikiem, polującym z zasadzki. Do ofiary podkrada się niepostrzeżenie, po czym dopada je w kilku skokach.

Do rozrodu, rysie przystępują raz w roku, a w miocie są 2-3 kocięta. Młode są całkiem samodzielne już po roku, zaś dojrzałość płciową samce osiągają po 3 latach, a samice po 2 latach. Żyją one na wolności do 20 lat.

Rysie w Bieszczadach

W Bieszczadach żyje karpacki podgatunek rysia. Szacuje się, że w Karpatach Wschodnich i Zachodnich zamieszkuje około 100 takich osobników. Mieszkają one w starych, górskich lasach, z kolei kryjówek szukają wśród jaskiń, dziupli, a także opuszczonych nor lisich i borsuczych. Rysie aktywne są przeważnie od zmierzchu do świtu, poruszają się szybko i cicho. Ponadto dobrze wspinają się po drzewach i świetnie skaczą.

Rysie w ujęciu prawnym

Ryś jest w Polsce chroniony od 1995 roku. Zgodnie z obecnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska jest to gatunek objęty ochroną ścisłą, wymagający ochrony czynnej w miejscach rozrodu i obszaru w promieniu do 500 metrów od tego miejsca, w okresie od początku kwietnia do końca sierpnia.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie wolno rysi zabijać, okaleczać, chwytać, przetrzymywać, niszczyć gniazd i wybierać z nich młodych, zabronione jest także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników bez odpowiedniego zezwolenia. Zakazy te nie dotyczą sytuacji, gdy konieczne jest schwytanie zwierząt rannych i osłabionych, w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczenia do ośrodka rehabilitacji, a także gdy trzeba odłowić zwierzę, które zabłąkało się w pobliże siedzib ludzkich, i przenieść je do miejsca jego regularnego przebywania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy