reklama

To prawdziwa wizytówka Bieszczadów. Ryś - największy europejski kot żyje właśnie na tym terenie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostki Ryś, majestatyczny mieszkaniec Bieszczadów, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych symboli tego regionu. Spotkanie z tym tajemniczym drapieżnikiem w jego naturalnym środowisku może być trudne, ale samo świadomość istnienia w Karpatach jednej z najliczniejszych populacji rysi w Polsce, szacowanej na nawet 100 osobników, dodaje temu miejscu dodatkowego uroku.
reklama

Kot o masywnej budowie ciała i długich kończynach

Długość ciała rysia osiąga nawet 130 centymetrów, zaś waga waha się w granicach 16-34 kilogramów. Samce są przeważnie większe i cięższe od samic. Ryś ma okrągłą głowę z bokobrodami, duże oczy o żółtej źrenicy oraz stojące, trójkątne uszy zakończone charakterystycznymi pędzlami. Futro zwierzęcia jest miękkie i puszyste o kolorze jasnoszarym, przechodzącym następnie w rudobrązowy z plamkami i kreskami.

Głos rysia przypomina głos kota domowego, ale brzmi donośniej i bardziej chrapliwie. Żywi się on głównie leśnymi gryzoniami, ptakami, sarnami, jeleniami, ale nie gardzi też płazami, padliną, a czasami i owadami. Ryś jest groźnym i silnym drapieżnikiem, polującym z zasadzki. Do ofiary podkrada się niepostrzeżenie, po czym dopada je w kilku skokach.

Do rozrodu, rysie przystępują raz w roku, a w miocie są 2-3 kocięta. Młode są całkiem samodzielne już po roku, zaś dojrzałość płciową samce osiągają po 3 latach, a samice po 2 latach. Żyją one na wolności do 20 lat.

Rysie w Bieszczadach

W Bieszczadach żyje karpacki podgatunek rysia. Szacuje się, że w Karpatach Wschodnich i Zachodnich zamieszkuje około 100 takich osobników. Mieszkają one w starych, górskich lasach, z kolei kryjówek szukają wśród jaskiń, dziupli, a także opuszczonych nor lisich i borsuczych. Rysie aktywne są przeważnie od zmierzchu do świtu, poruszają się dyskretnie swoimi drogami, zazwyczaj niewidocznymi dla człowieka. Nie bez powodu dlatego przy drogach znajdują się znaki: "Zwolnij rysie". Ponadto dobrze wspinają się po drzewach i świetnie skaczą. Jak informuje Bieszczadzki Park Narodowy, na ich terenie żyje około 8 dorosłych rysi.

Ryś w ujęciu prawnym

Ryś w Polsce jest chroniony od 1995 roku. Zgodnie z obecnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska jest to gatunek objęty ochroną ścisłą, wymagający ochrony czynnej w miejscach rozrodu i obszaru w promieniu do 500 metrów od tego miejsca, w okresie od początku kwietnia do końca sierpnia.

Jak czytamy na portalu Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie wolno rysi zabijać, okaleczać, chwytać, przetrzymywać, niszczyć gniazd i wybierać z nich młodych, zabronione jest także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników bez odpowiedniego zezwolenia. Zakazy te nie dotyczą sytuacji, gdy konieczne jest schwytanie zwierząt rannych i osłabionych, w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczenia do ośrodka rehabilitacji, a także gdy trzeba odłowić zwierzę, które zabłąkało się w pobliże siedzib ludzkich, i przenieść je do miejsca jego regularnego przebywania.

SONDA

Udało Wam się kiedyś zobaczyć rysia na żywo?

Zagłosowało 7 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 12.03.2024 od godz 14:50
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama