Ukryty w zaroślach zarówno początek, jak i koniec mostu rzeczywiście sprawia wrażenie jakby wychodził znikąd i prowadził donikąd. Ale tak nie jest.
Harcerze w Bieszczadach
W 1974 r. rozpoczęła się akcja Związku Harcerstwa Polskiego pod nazwą "Bieszczady 40", w której udział wzięli harcerze z całego kraju. Harcerskie obozy miały na celu połączenie pracy społecznej z wypoczynkiem. W ramach akcji harcerze poza zwiedzaniem i poznawaniem Bieszczad mieli pełnić służbę w PGR-ach, Igloopolu, pracować w tartakach. Pomagali w pracach w polu i w lasach.
Stanica w Dwerniczku
W 1974 r. w Dwerniczku powstała baza Harcerska Hufca ZHP Sosnowiec (wówczas Katowicka Chorągiew ZHP). Od tego czasu harcerze co roku rozbijali tu swój obóz. Aż do 2022 r., kiedy ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, komenda Hufca ZHP Sosnowiec zadecydowała o zamknięciu bazy.Wybudowana w latach 70. stanica znajdowała się na drugim brzegu Sanu i żeby do niej dotrzeć trzeba było wybudować przeprawę. Początkowo harcerze budowali prowizoryczne, drewniane mosty, które pozwalały dotrzeć na wysepkę położoną pośrodku nurtu, a potem z niej na drugi brzeg. Czasem były to kładki położone na prowizorycznych filarach. Niestety, po przejściu opadów, wysoki San niszczył te budowle.
Dzięki zaangażowaniu instruktorów i przyjaciół harcerstwa w 1977 r. został wybudowany most, a właściwie stalowo-drewniana kładka, którą podtrzymywały zamontowane na wysokim pylonie stalowe liny. Wybudowany dzięki staraniom harcerzy most służył nie tylko im samym, ale i mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy m.in. przepędzali przez most bydło do obór w Stuposianach i na pobliskie pastwiska.
Most na utrzymaniu ZHP
Poprzez różne zawirowania historyczne i zgodnie z uzgodnieniami utrzymanie mostu w dobrym stanie spoczywa na harcerzach z ZHP Sosnowiec. Muszą oni zadbać o wymianę desek na poszyciu kładki co 10 lat. Ponadto okresowo należy konserwować skorodowane części i skrajne podpory mostu. Poza tym, że z mostu korzystają harcerze, to jest on często odwiedzany przez turystów.
Most na Sanie do remontu/Fot. Skucińska Agnieszka
Koszty remontu mostu
Szacowany koszt remontu mostu to kwota od 70 do 80 tys. Z tej kwoty Hufiec dołoży z własnych, zabezpieczonych środków więc brakująca kwota to co najmniej 50 tys. zł. I taką kwotę Komenda Hufca ZHP stara się zebrać za pomocą portalu Zrzutka.pl. Tak więc, jeśli nie jest Wam obojętny los tego jakże charakterystycznego bieszczadzkiego mostu, dorzućcie cegiełkę na jego remont.
A za mostem - schron Burnatówka
Burnatówka to legendarna wartownia harcerska, należąca do sosnowieckiego hufca, która jest otwarta przez cały rok. Mogą z niej skorzystać wędrowcy chcący przeczekać niekorzystną aurę lub nawet w razie potrzeby przenocować. Schron został wyremontowany, a właściwie postawiony na nowo, również dzięki darczyńcom i przyjaciołom Bieszczadów i harcerstwa. Na zdjęciu powyżej Burnatówka przed i po remoncie. Fot. Strona Zrzutki ZHP
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.