Pierwsze lodowe włosy w tym sezonie zauważono w Bieszczadach. Zdjęcie zostało opublikowane w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Baligród. Te niezwykłe lodowe formacje, które wyglądem przypominają delikatne pasma włosów, zachwycają swoją ulotną urodą, przyciągając szczególną uwagę. Występują tylko w specyficznych warunkach i stanowią unikatowe zjawisko na ogromną skalę.
Fot. EWS/Nadleśnictwo Baligród
Jak powstają lodowe włosy?
Zjawisko to jeszcze do niedawna pozostawało zagadką. Jak przekazują Lasy Państwowe, choć pierwszy raz opisano je w 1918 roku, naukowcy dopiero kilka lat temu odkryli mechanizm jego powstawania. Kluczową rolę odgrywa grzyb Exidiopsis effusa, znany jako łojówka różowawa, który rozwija się w martwym drewnie. Pod wpływem działania grzyba proces krystalizacji wody ulega spowolnieniu. To powoduje, że woda delikatnie wypychana z drewna formuje cieniutkie, podłużne kryształki lodu o niezwykłej strukturze. Aby mogły się one pojawić, niezbędna jest wysoka wilgotność powietrza i temperatura poniżej zera.Struktura lodowych włosów jest niezwykle delikatna – nawet lekkie dotknięcie może spowodować ich stopienie. Leśnicy apelują do wszystkich odwiedzających lasy, aby zachowali ostrożność i nie niszczyli tych naturalnych arcydzieł. Ulotność lodowych włosów sprawia, że możliwość ich podziwiania jest jedną z unikatowych atrakcji zimowego krajobrazu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.