reklama

Niezwykłe zjawisko w Bieszczadach. Pojawiło się po raz pierwszy w tym sezonie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

Niezwykłe zjawisko w Bieszczadach. Pojawiło się po raz pierwszy w tym sezonie - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Dorota Krynicka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostkiWyjątkowe struktury lodu, przypominające delikatne włosy, pojawiły się w Bieszczadach, tworząc bardzo ciekawy widok. Skąd się one biorą?
reklama

Pierwsze lodowe włosy w tym sezonie zauważono w Bieszczadach. Zdjęcie zostało opublikowane w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Baligród. Te niezwykłe lodowe formacje, które wyglądem przypominają delikatne pasma włosów, zachwycają swoją ulotną urodą, przyciągając szczególną uwagę. Występują tylko w specyficznych warunkach i stanowią unikatowe zjawisko na ogromną skalę.

Fot. EWS/Nadleśnictwo Baligród

reklama

Jak powstają lodowe włosy?

Zjawisko to jeszcze do niedawna pozostawało zagadką. Jak przekazują Lasy Państwowe, choć pierwszy raz opisano je w 1918 roku, naukowcy dopiero kilka lat temu odkryli mechanizm jego powstawania. Kluczową rolę odgrywa grzyb Exidiopsis effusa, znany jako łojówka różowawa, który rozwija się w martwym drewnie. Pod wpływem działania grzyba proces krystalizacji wody ulega spowolnieniu. To powoduje, że woda delikatnie wypychana z drewna formuje cieniutkie, podłużne kryształki lodu o niezwykłej strukturze. Aby mogły się one pojawić, niezbędna jest wysoka wilgotność powietrza i temperatura poniżej zera.

Struktura lodowych włosów jest niezwykle delikatna – nawet lekkie dotknięcie może spowodować ich stopienie. Leśnicy apelują do wszystkich odwiedzających lasy, aby zachowali ostrożność i nie niszczyli tych naturalnych arcydzieł. Ulotność lodowych włosów sprawia, że możliwość ich podziwiania jest jedną z unikatowych atrakcji zimowego krajobrazu.

reklama

Czym jest łojówka różowawa?

Grzyb odpowiedzialny za powstawanie lodowych włosów, łojówka różowawa, charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym wpływem na formowanie lodu, ale również zmiennym wyglądem. Jego owocnik jest cienki, skórzasty i często przylegający do podłoża. W stanie wilgotnym przybiera galaretowatą konsystencję i przeźroczystą barwę, natomiast po wysuszeniu tworzy delikatną skorupę o kolorach od białego przez różowawy po szarawy. Zarodniki łojówki, przypominające ziarenka ryżu, pełnią ważną rolę diagnostyczną przy identyfikacji gatunków grzybów.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama