reklama
reklama

Z Ustrzyk Dolnych do Dubaju. Ogromny sukces Zespołu Tańca Ludowego „Bandanki” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"

Z Ustrzyk Dolnych do Dubaju. Ogromny sukces Zespołu Tańca Ludowego „Bandanki” [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
29
zdjęć

Zespołu Tańca Ludowego „Bandanki” | foto Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Aktualności„Jestem bardzo dumna z zespołu i wszystkich tancerzy. To ogromne wyróżnienie” – mówi Beata Maciołek, instruktorka zespołu „Bandanki” z Ustrzyk Dolnych, który wziął udział w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca „Dubai Palm Festival” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wydarzenie to, odbywające się w dniach 15–21 listopada 2024 roku, stanowiło dla zespołu nie tylko artystyczny triumf, ale także niezapomnianą przygodę.
reklama

Zespół Tańca Ludowego „Bandanki” od 1996 roku jest ambasadorem polskiej kultury tanecznej na scenie krajowej i międzynarodowej. Grupa rozpoczęła swoją działalność od tańców country, by z czasem rozwinąć repertuar o tradycyjne polskie tańce narodowe i regionalne, takie jak kujawiak, oberek, krakowiak czy polonez. Na przestrzeni lat „Bandanki” zdobyły uznanie w Polsce i za granicą, występując między innymi na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech. Grupa miała również zaszczyt zaprezentować się dwukrotnie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie oraz w Pałacu Apostolskim w Rzymie. Zespół, prowadzony przez Beatę Maciołek i Tomasza Rożka, składa się z uczniów szkół podstawowych i licealnych z terenu Ustrzyk Dolnych i okolic. Młodzi artyści rozwijają swoje pasje w kilku grupach tanecznych, kultywując polskie tradycje i promując je na międzynarodowej scenie.

reklama

Fot. Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"

Międzynarodowy sukces w Dubaju

Po występach na arenie ogólnopolskiej i ogólnoeuropejskiej przyszedł czas na kolejny krok. Tym razem „Bandanki” stanęły przed szansą na zaprezentowania swoich umiejętności w skali światowej. W dniach od 15 do 21 listopada 2024 roku, grupa wzięła udział w prestiżowym festiwalu „Dubai Palm Festival” stanowiących jedno z najważniejszych wydarzeń tanecznych na świecie, gromadzące zespoły z różnych państw z różnych kontynentów, takich jak Kolumbia, Meksyk czy Rumunia. Misją festiwalu jest promowanie różnorodności kulturowej i budowanie mostów między narodami poprzez muzykę i taniec. Dla „Bandanek”, zespołu z niewielkiego miasta w Bieszczadach – Ustrzyk Dolnych – udział w tej imprezie był ogromnym wyróżnieniem.

reklama

Fot. Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"

Byliśmy w Hiszpanii, gdzie wzięliśmy udział w kwalifikacjach do festiwalu w Dubaju. Decyzja o wyjeździe należała do nas, a uznaliśmy, że to niepowtarzalna szansa na promocję naszej kultury. Ogromnym sukcesem było to, że poproszono nas o otwarcie festiwalu – to wielkie wyróżnienie. Zaprezentowaliśmy tam „Poloneza” i „Krakowiaka”, co spotkało się z ogromnym uznaniem

– opowiada portalowi wBieszczady.pl Beata Maciołek.

reklama

W wyjeździe do Dubaju wzięło udział 35 osób, w tym młodzież z liceów i szkół podstawowych, opiekunowie oraz tłumacz. Udział w festiwalu wiązał się z przygotowaniem nie tylko repertuaru, ale także logistycznych aspektów wyjazdu. Był to pierwszy występ zespołu poza Europą, a doświadczenie zdobyte podczas tego wydarzenia z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo.

To zupełnie inny świat. Dotychczas występowaliśmy w Polsce i Europie, ale Dubaj to inna rzeczywistość. Wrażenie na uczestnikach zrobiły nasze stroje i sposób, w jaki zaprezentowaliśmy polską kulturę. Zrobiliśmy ogromne show

– dodaje Beata Maciołek.

„Polonez” i „Krakowiak” na międzynarodowej scenie

Podczas festiwalu każdy zespół miał możliwość zaprezentowania dwóch tańców. „Bandanki” zdecydowały się na „Poloneza” i „Krakowiaka”, które są symbolicznymi elementami polskiego folkloru. Ponadto odbywające się podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich warsztaty taneczne, w których uczestniczyli młodzi artyści, były okazją do wymiany doświadczeń z innymi grupami oraz do zgłębienia kultur innych krajów.

reklama

Fot. Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"

Oglądaliśmy tamtejsze obyczaje, uczestniczyliśmy w warsztatach i przyglądaliśmy się innym zespołom. Dla naszych tancerzy była to nie tylko szansa na pokazanie swoich umiejętności, ale także na naukę i rozwijanie pasji

– podkreśla Beata Maciołek.

Sponsoring i wsparcie

Wyjazd „Bandanek” do Dubaju nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego licznych sponsorów. Koszty takiej podróży są znaczące, dlatego zespół mógł liczyć na pomoc Fundacji Banku Pekao Warszawa, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza Warszawa, Polskich Lini Lotniczych LOT, Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie, Fundacji Rozwoju Podkarpacia dla Młodych „Orzeł”, Koła Łowieckiego „Jarząbek” w Ustrzykach Dolnych, Koła Łowieckiego „Gawra” w Lutowiskach, ZPK Czarna, Firmy Handlowo-Usługowej „Morawski”, Atrium z Polańczyka, Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwa Stuposiany, Bieszczadzkiego Banku Spółdzielczego w Ustrzykach Dolnych, Amer-Pol z Polańczyka, Sklepu Wielobranżowego „Mega”, FHU "Kama" w Ustrzykach Dolnych, Usług Transportowych „Łuk-Trans” Łukasz Duszczyński, Gminy Lutowiska, Global Chemia Group, portalu pomagam.pl, Agencji Alfa, Hotelu Arłamów. W organizację wyjazdu zaangażował się także Pan Poseł Bartosz Romowicz, były burmistrz Ustrzyk Dolnych, który będąc dzieckiem również tańczył w „Bandankach”.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo