Zespół Tańca Ludowego „Bandanki” od 1996 roku jest ambasadorem polskiej kultury tanecznej na scenie krajowej i międzynarodowej. Grupa rozpoczęła swoją działalność od tańców country, by z czasem rozwinąć repertuar o tradycyjne polskie tańce narodowe i regionalne, takie jak kujawiak, oberek, krakowiak czy polonez. Na przestrzeni lat „Bandanki” zdobyły uznanie w Polsce i za granicą, występując między innymi na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech. Grupa miała również zaszczyt zaprezentować się dwukrotnie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie oraz w Pałacu Apostolskim w Rzymie. Zespół, prowadzony przez Beatę Maciołek i Tomasza Rożka, składa się z uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych z terenu Ustrzyk Dolnych i okolic. Młodzi artyści rozwijają swoje pasje w kilku grupach tanecznych, kultywując polskie tradycje i promując je na międzynarodowej scenie.
Fot. Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"
Międzynarodowy sukces w Dubaju
Po występach na arenie ogólnopolskiej i ogólnoeuropejskiej przyszedł czas na kolejny krok. Tym razem „Bandanki” stanęły przed szansą na zaprezentowania swoich umiejętności w skali światowej. W dniach od 15 do 21 listopada 2024 roku, grupa wzięła udział w prestiżowym festiwalu „Dubai Palm Festival” stanowiących jedno z najważniejszych wydarzeń tanecznych na świecie, gromadzące zespoły z różnych państw z różnych kontynentów, takich jak Kolumbia, Meksyk czy Rumunia. Misją festiwalu jest promowanie różnorodności kulturowej i budowanie mostów między narodami poprzez muzykę i taniec. Dla „Bandanek”, zespołu z niewielkiego miasta w Bieszczadach – Ustrzyk Dolnych – udział w tej imprezie był ogromnym wyróżnieniem.
Fot. Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"
Byliśmy w Hiszpanii, gdzie wzięliśmy udział w kwalifikacjach do festiwalu w Dubaju. Decyzja o wyjeździe należała do nas, a uznaliśmy, że to niepowtarzalna szansa na promocję naszej kultury. Ogromnym sukcesem było to, że poproszono nas o otwarcie festiwalu – to wielkie wyróżnienie. Zaprezentowaliśmy tam „Poloneza” i „Krakowiaka”, co spotkało się z ogromnym uznaniem
– opowiada portalowi wBieszczady.pl Beata Maciołek.
W wyjeździe do Dubaju wzięło udział 35 osób, w tym młodzież z liceów i szkół podstawowych, opiekunowie oraz tłumacz. Udział w festiwalu wiązał się z przygotowaniem nie tylko repertuaru, ale także logistycznych aspektów wyjazdu. Był to pierwszy występ zespołu poza Europą, a doświadczenie zdobyte podczas tego wydarzenia z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo.
To zupełnie inny świat. Dotychczas występowaliśmy w Polsce i Europie, ale Dubaj to inna rzeczywistość. Wrażenie na uczestnikach zrobiły nasze stroje i sposób, w jaki zaprezentowaliśmy polską kulturę. Zrobiliśmy ogromne show
– dodaje Beata Maciołek.
„Polonez” i „Krakowiak” na międzynarodowej scenie
Podczas festiwalu każdy zespół miał możliwość zaprezentowania dwóch tańców. „Bandanki” zdecydowały się na „Poloneza” i „Krakowiaka”, które są symbolicznymi elementami polskiego folkloru. Ponadto odbywające się podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich warsztaty taneczne, w których uczestniczyli młodzi artyści, były okazją do wymiany doświadczeń z innymi grupami oraz do zgłębienia kultur innych krajów.
Fot. Facebook/Zespół Tańca Ludowego "Bandanki"
Oglądaliśmy tamtejsze obyczaje, uczestniczyliśmy w warsztatach i przyglądaliśmy się innym zespołom. Dla naszych tancerzy była to nie tylko szansa na pokazanie swoich umiejętności, ale także na naukę i rozwijanie pasji
– podkreśla Beata Maciołek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.