Już prawie dwa lata minęły, odkąd nie ma z nami „Giera” – legendy polskiej sceny rockowej i bluesowej, perkusisty zespołu Dżem i niezwykłego człowieka, który „rzucił wszystko” i zamieszkał w wyjątkowym miejscu – na zbudowanej własnoręcznie tratwie na Jeziorze Solińskim.
Początkowo wyjazd w Bieszczady był próbą ucieczki od heroiny, od której był uzależniony. Z czasem uzależnił się także od Bieszczadów. Od ich piękna, spokoju, przyrody, a być może przede wszystkim od dźwięków jakie go otaczały?
W skonstruowanym przez siebie domu na wodzie mieszkał samotnie ponad 20 lat. Najpierw w Zatoce Teleśnickiej, a potem w zatoce w Werlasie, która od kwietnia 2021 r. nosi urzędową nazwę Zatoka Michała „Giera” Giercuszkiewicza.
Przeczytaj również: ...a w Werlasie Tratwa dryfuje pusta...
Dorobek artystyczny muzyka obejmuje nieprzeciętnie obszerną dyskografię, był m.in. współautorem płyty „Cegła” – pierwszego studyjnego albumu zespołu Dżem. Należy tu wspomnieć, że album „Cegła” z takimi kultowymi utworami jak „Whisky” i „Czerwony jak cegła” jest uznawany za jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.
Michał „Gieru” Giercuszkiewicz zmarł 27 lipca 2020 roku, w wieku 66 lat, do samego końca pozostając aktywnym muzykiem.
Spełnienie marzeń muzyka i reżysera
Największym marzeniem tego znakomitego artysty - muzyka było nagranie autorskiej płyty, którą nosił w sercu przez 30 lat. Przyszedł wreszcie taki czas, że jego marzenie się spełniło - perkusista dostał wznowioną propozycję nagrania płyty z wytwórni płytowej Metal Mind Productions.Jednocześnie powstał pomysł na film…
Niedługo przed tym ważnym dla „Giera” momentem poznaje go Armand Urbaniak - operator filmowy, fotograf, scenarzysta i reżyser pracujący dotychczas przy filmach fabularnych i dokumentalnych. Podczas filmowania serii „Poza cywilizacją” dla Discovery Channel Polska w reżyserii Alicji Chmielewskiej w trakcie kręcenia odcinka o muzyku żyjącym z dala od cywilizacji, zaprzyjaźniają się.
Urbaniak nie spodziewa się jeszcze, że właśnie w tym miejscu, na Jeziorze Solińskim, w pięknej zatoce i przycumowanej na niej tratwie znajdzie swoją wielką inspirację, a potem i przyjaciela Michała „Giera” Giercuszkiewicza.
Inspiracja
Formuła programu (Poza cywilizacją przyp. red) koncentrowała się na przypadkach Michała na drewnianej tratwie własnej konstrukcji, pośród pięknej i dzikiej natury Bieszczad. Gier potrafił dostarczyć wiele barwnych historii, ale szybko zrozumiałem, że jego całe bezkompromisowe życie, trudne wybory i heroiczna wręcz postawa warte były czegoś więcej niż program przygodowy.
Poznaliśmy wtedy największe marzenie Giera: plan nagrania autorskiej płyty, który nosi w sobie od 30 lat. Poznałem też powody, dla których wybrał życie na tratwie. Heroina, przed którą uciekał, Katowice i inne miasta, które kochał, lecz musiał porzucić by ratować siebie, fascynacja Bieszczadami, ich przyrodą oraz dźwiękami, których natura nieprzerwanie dostarcza…Mieliśmy w sobie podobny poziom wrażliwości, ale i niepewności. Ja uwielbiam muzykę i od razu poczułem silny impuls do kręcenia filmu (…)
wspomina reżyser Armand Urbaniak W tym czasie cichym marzeniem Urbaniaka było samodzielne wyreżyserowanie filmu dokumentalnego
(…) Niedługo później, Gier dostał wznowioną propozycję nagrania płyty z wytwórni płytowej Metal Mind Productions i doszedłem do wniosku, że nie ma na co czekać!
Pełnometrażowy film dokumentalny 30 lat wymówek - premiera
Film opowiada o procesie powstawania dzieła życia słynnego muzyka - autorskiej płyty pt. Wolność. Po trzech latach od spotkania filmowca z muzykiem i prawie dwa lata po śmierci artysty - 31 maja 2022 r. odbędzie się premiera filmu!Film „30 lat wymówek” zakwalifikował się do 62. Krakow Film Festival i to aż w dwóch konkursach: Konkursie Polskim i Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Muzycznych DocFilmMusic.
Już teraz, zapraszamy Was do obejrzenia oficjalnego zwiastuna filmu dokumentalnego Armanda Urbaniaka, produkcji Inbornmedia i Tabla Film „30 lat wymówek”.