reklama

Dwernik Kamień. Bieszczadzki szczyt, na który warto wejść [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Szlaki ścieżki bezdrożaJedną z ciekawszych bieszczadzkich propozycji jest wędrówka na widokowy i jednocześnie rzadko odwiedzany Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.). Szlak jest łatwy i przyjemny, a panorama rozpościerająca się ze szczytu spektakularna.
reklama

Dwernik Kamień to jedno z najurokliwszych miejsc w Bieszczadach, a szlak prowadzący na jego szczyt to rarytas dla miłośników spokoju i mniej uczęszczanych tras. Góra ta wznosi się na północ od głównego pasma połonin i stanowi jedno z żeber Połoniny Wetlińskiej.

Dwernik Kamień

Szczyt Dwernika Kamień zachwyca skalnymi wychodnymi i malowniczym krajobrazem. Wierzchołek składa się z trzech równoległych grzęd o stromych i urwistych zboczach, oddalonych od siebie o ok. 200 metrów. To z najwyższego punktu, czyli środkowej grzędy, rozciąga się spektakularny widok na Bieszczady.

Szlak prowadzący na Dwernik Kamień jest świetnym wyborem dla tych, którzy szukają spokojniejszych szlaków, z dala od głównych tras turystycznych. Tu można naprawdę poczuć piękno Bieszczad, cieszyć się ciszą i spokojem natury oraz podziwiać przepiękne widoki. To miejsce, które warto odwiedzić żeby cieszyć się urokiem Bieszczadów.

reklama

Dwernik Kamień z psem

Ten malowniczy szczyt znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, co oznacza, że jest to miejsce, gdzie możesz wyruszyć na wędrówkę z psem. Pamiętaj jednak, że zgodnie z przepisami, twój pies musi być prowadzony na smyczy.

Dwernik Kamień - widoki

Główny szczyt Dwernika Kamień charakteryzuje się imponującą wychodnią skalną, z której rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama. Z tego punktu można podziwiać nie tylko najpopularniejsze bieszczadzkie połoniny, takie jak Wetlińska i Caryńska, ale także szereg szczytów, takich jak Smerek, Mała i Wielka Rawka, Gniazdo Tarnicy i Halicza i Bukowe Berdo. Widać stąd również przełęcz Przysłup Caryński i Dolinę Caryńskiego. Warto się pośpieszyć i odwiedzić to miejsce, zanim drzewa całkowicie zasłonią widoki, aby móc w pełni cieszyć się pięknem bieszczadzkiego krajobrazu.

reklama

Zbójcy

Dawniej Dwernik Kamień nie był tak zalesiony i miał charakter łąkowy. W podaniach bieszczadzkich przekazywano historię, wg której na polanie znajdującej się u podnóża środkowej grzędy, istniała stajnia. To właśnie tam zbójnicy mieli ukrywać zrabowane bydło i konie, zanim wywieźli je na Węgry. 

Nazwę Kamień Dwernik „zawdzięczamy” austro-węgierskim kartografom.  Dawna ludność nazywała szczyt Holicą, a jego skalisty wierzchołek znany był jako "Kamień”. 

Jak dojść na szczyt Dwernik Kamień?

Dwernik kamień to szczyt, na który prowadzi kilka ścieżek, są to m.in:

reklama

  • czerwona ścieżka dydaktyczna "Dwernik Kamień" z  Nasicznego
  • zielone ścieżki z  Nasicznego
  • zielona ścieżka historyczno - przyrodnicza 'Hylaty" z Zatwarnicy
  • czerwona ścieżka z centrum Zatwarnicy "Przysłup Caryński - Krywe n. Sanem" - to jedna z najdłuższych, znakowanych ścieżek w Bieszczadach (ok. 27 km)
Trasa czerwona z Nasicznego na Dwernik Kamień wydaje się być doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają szybkiego dostępu do tego malowniczego szczytu. Jest to ścieżka dydaktyczna „Dwernik Kamień”, która miejscami łączy się ze ścieżką historyczno - przyrodniczą „Przysłup Caryński - Krywe nad Sanem”.  

Szlak pozwala cieszyć się urokami bukowego lasu (jesienią jest przepięknie) i oferuje kilka ciekawych przystanków. Jednym z nich jest punkt widokowy na pasmo Otrytu i dolinę Sanu. Długość szlaku w obie strony to ok. 5 km, a czas przejścia wynosi ok. 2,5 godz. 

reklama

Na Kamieniu Dwernik dobrze zachowały się ślady po I wojnie światowej. Toczyły się tutaj walki na przełomie 1914/1915 r.  W pobliżu szczytu znajdują się okopy (jest tablica informacyjna z mapką) oraz mogiły żołnierzy armii austriacko-węgierskiej poległych w czasie I wojny światowej. 

W listopadzie 2003 r. na szczycie zamontowano tablicę pamiątkową poświęconą tragicznie zmarłemu Arturowi Nowotarskiemu.  

Tabliczka pamiątkowa/fot. Dorota Krynicka

Ze szczytu Kamień Dwernik możemy wrócić tą samą drogą lub zejść do Zatwarnicy, mijając po drodze wodospad Szepit na potoku Hylatym. 

Z pewnością Dwernik Kamień warto odwiedzić. Powinien się on znaleźć w kanonie bieszczadzkich klasyków.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama