Reklama

Reklama

Wędrówka na Dwernik Kamień [FOTO]

Opublikowano: 28 listopada 2020 13:44
Autor: Asia Paś

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

bieszczady-w-obiektywie Jedną z ciekawszych bieszczadzkich propozycji jest wędrówka na widokowy i jednocześnie rzadko odwiedzany Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.)

Reklama

Główny szczyt tworzy imponująca wychodnia skalna, z której rozciąga się piękna panorama na najpopularniejsze bieszczadzkie połoniny: Wetlińską i Caryńską, Smerek, Wielką i Małą Rawkę oraz na Tarnicę i Bukowe Berdo. Warto odwiedzić to miejsce, póki drzewa całkiem nie zasłonią widoku.

Miejscowa ludność nazywała dawniej szczyt Holicą, a jego skalisty wierzchołek Kamieniem. Dwernik Kamień leży poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest to więc ciekawa propozycja dla osób szukających tras na wycieczki z psem.

Również z dzieckiem mozna się tam wybrać. Na szczyt  prowadzą 4 szlaki:

czerwona ścieżka przyrodnicza "Dwernik Kamień" z  Nasicznego

zielone ścieżki z  Nasicznego 

zielone ścieżki z Zatwarnicy

czerwona ścieżka z centrum Zatwarnicy. 

Najkrótsza i najszybsza jest trasa czerwoną ścieżką z Nasicznego. Droga na szczyt zajmuje około 1,5 godziny. Obok tabliczki z oznaczeniem szczytu, na jednym z kamieni wmurowana jest tablica pamięci A. Nowotarskiego:

Zaszumiały Cię powietrza

I ruszyłeś sam na szlak

Ten ostatni, ten najlepszy

Przyszedł czas, Pan dał Ci znak.

Arturowi Nowotarskiemu - przyjaciele

09.11.2003.

Dwernik Kamień z pewnością warto odwiedzić. Powinien znaleźć się w kanonie bieszczadzkich klasyków.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.