Baligrodzki czołg. Z pewnością każdy, kto oglądał „Czterech pancernych i psa” będzie wiedział jakiego rodzaju jest to czołg.
Ten, stojący obecnie w rynku w Baligrodzie niestety nie ma nic wspólnego z historią Bieszczadów. Podczas walk z UPA wojsko używało małego, lekkiego czołgu typu T-70 i taki pierwotnie stał na postumencie w centrum miasteczka.
To Cię zainteresuje: Baligród na starej fotografii
Jednak ze względu na to, że T-70 był ostatnim zachowanym egzemplarzem, w 1975 r. z inicjatywy oficerów z poznańskiej Wyższej Szkoły Wojsk Pancernych przeniesiono go do Muzeum Broni Pancernej Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, a w zamian na baligrodzki rynek trafił czołg typu T-34. W tym samym muzeum znajduje się Rudy 102, czołg, który „grał” w Czterech Pancernych.
Pomnik - czołg upamiętnia wyzwolenie Baligrodu przez Armię Czerwoną w dniu 24 września 1944 r.
Kolejnym miejscem pamięci o II wojnie światowej jest cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich znajdujący się przy wjeździe do Baligrodu.
[Best_Wordpress_Gallery id="155" gal_title="Baligrodzki czołg"]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.