W pierwszej połowie grudnia 2024 roku zakończono jeden z etapów prac konserwatorskich przy synagodze w Lesku. Zrekonstruowano tynki i zdobienia frontowej elewacji, w tym charakterystyczne kamienne wazony. Jednym z najważniejszych elementów, który udało się odtworzyć, jest tablica Mojżesza z hebrajskim napisem: „O, jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego, tylko dom Boży”. Jak podkreśla burmistrz Leska Adam Snarski, to inwestycja nie tylko w ochronę dziedzictwa, ale również w przyszłość miasta.
Jedna z piękniejszych w kraju – nasza synagoga – świadek wielokulturowości leskiej ziemi powoli nabiera blasku. Koszt, choć spory, bo wyniósł 450 tysięcy złotych, uważam, że był wart wydatkowania. Zabytek staje się wizytówką Leska i niewątpliwie zasługuje na to miano
– zauważa burmistrz Adam Snarski.
Dzięki zakończonym pracom poprawiła się nie tylko estetyka budynku, ale również jego stan techniczny. Nowe okna w przybudówce zwiększyły funkcjonalność obiektu, a odnowiona fasada przyciąga wzrok zarówno mieszkańców, jak i turystów.
W planach dalsze prace
Mimo zakończenia jednego z etapów remontu, przed synagogą w Lesku jeszcze wiele pracy. Władze miasta poszukują funduszy na kolejne działania konserwatorskie. Niedawno udało się pozyskać 61 tysięcy złotych dotacji z programu „Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W najbliższym czasie planowane są prace przy elewacji południowo-wschodniej, które obejmą renowację elewacji i detali architektonicznych, odtworzenie charakterystycznych przypór oraz wymianę i konserwację stolarki okiennejDodatkowo, samorząd wystąpił o kolejne 50 tysięcy złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Szacowany koszt dalszych prac wynosi około 200 tysięcy złotych.
Łączymy różne źródła wsparcia, aby wkład własny samorządu był jak najmniejszy
– podkreśla burmistrz Leska.
Świadectwo historii i wielokulturowości
Leska synagoga, wzniesiona prawdopodobnie w połowie XVII wieku, od wieków stanowi nieodłączny element pejzażu miasta. Budowla jednonawowa, wykonana z kamienia ciosanego, otoczaków rzecznych i cegły, wyróżnia się manierystyczno-pałacowym stylem architektonicznym. Charakterystyczna wieża, która w przeszłości pełniła funkcję więzienia dla Żydów, a także bogato zdobione elewacje sprawiają, że obiekt jest jednym z najcenniejszych przykładów sakralnej architektury żydowskiej w Polsce. Mimo zniszczeń, jakich doznała w czasie II wojny światowej, a także upływu lat, synagoga w Lesku przetrwała jako cenny symbol historii i kultury regionu. Ostatni duży remont przeprowadzono w latach 60. XX wieku, jednak dopiero teraz podejmowane są kompleksowe działania mające na celu jej pełne odrestaurowanie.
Zabytek staje się wizytówką Leska i jak wszyscy widzimy, niewątpliwie zasługuje na to miano
– dodaje burmistrz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.