reklama

Zachować tradycje bukietów zielnych w Bieszczadach. Warsztaty zrealizowane przez KGW w Bereżnicy Wyżnej

Opublikowano:
Autor:

Zachować tradycje bukietów zielnych w Bieszczadach. Warsztaty zrealizowane przez KGW w Bereżnicy Wyżnej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościZakończono cykl trzech warsztatów, zorganizowanych w ramach projektu „Zachować tradycje bukietów zielnych w Bieszczadach” przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bereżnicy Wyżnej, w gminie Solina. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, angażując wiele osób.
reklama

Nie spodziewaliśmy się, że nasz pomysł na realizację zadania, które nazwaliśmy „Zachować tradycje bukietów zielnych w Bieszczadach", otrzyma odpowiednio wysoką punktację

– mówi Anna Janocha, członek zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Bereżnicy Wyżnej.

Projekt wyróżnił się wśród kilkuset wniosków, spośród których wybrano jedynie kilkadziesiąt dofinansowań. Na liście grantobiorców znalazły się głównie większe organizacje i domy kultury, a Koło Gospodyń Wiejskich było wśród nielicznych reprezentantów swojej kategorii.

Cykl zrealizowanych warsztatów

Pierwszy warsztat odbył się pod koniec czerwca i miał charakter terenowy. Uczestnicy, prowadzeni przez botanika, odbyli spacer po malowniczych polach Bereżnicy Wyżnej, poznając lokalne gatunki ziół i kwiatów oraz ich zastosowania. Zwieńczeniem dnia była wspólna gotowanie potrawy z dzikich roślin jadalnych w kociołku nad ogniskiem. Kolejne zajęcia, które miały miejsce 20 lipca, skupiły się na znaczeniu ziół w tradycji ludowej Podkarpacia, ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnych bukietów zielnych. Spotkanie, prowadzone przez etnobotanika, odbyło się w miejscowej świetlicy wiejskiej i przebiegło w twórczej oraz miłej atmosferze.

reklama

Ostatnie warsztaty florystyczne zorganizowano w dniach 26 i 27 lipca, skupiając się na tworzeniu zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych kompozycji kwiatowych. Uczestniczki, które zgłosiły się w całości jako kobiety, z wielką pasją i zaangażowaniem tworzyły bukiety z wiejskich kwiatów, owoców i ziół, które mają swoją symbolikę. Jak informuje nas Anna Janocha, warsztaty były prowadzone przez zawodową florystkę, której wiedza i umiejętności były nieocenionym atutem spotkania.

reklama

Aktualnie działania Koła Gospodyń Wiejskich

Aktualnie Koło Gospodyń Wiejskich z Bereżnicy Wyżnej pracuje nad stworzeniem broszury informacyjnej, która zawierać będzie najważniejsze informacje na temat tradycyjnych bukietów zielnych w Bieszczadach, w tym symboliki ziół, kwiatów, owoców, a nawet warzyw dodawanych do bukietu.

Ciekawostką jest cebula i czosnek, które w tradycji ludowej Podkarpacia miały symbolikę szczęścia

– dodaje Anna Kowalska.

Broszura będzie również zawierać regulamin konkursu na najładniejszy, tradycyjny bukiet zielny, który odbędzie się 15 sierpnia w Berezce. Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału, oferując cenne nagrody oraz wiele miejsc na podium.

reklama

Fot. KGW Bereżnica Wyżna

Warsztaty i nadchodzący konkurs stanowią ważny krok w kierunku zachowania i promocji lokalnych tradycji, a także budowania społeczności opartej na wspólnych wartościach i dziedzictwie kulturowym. Inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Bereżnicy Wyżnej pokazuje, jak małe organizacje mogą skutecznie działać na rzecz kultywowania regionalnych tradycji.

Projekt zainicjowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bereżnicy Wyżnej został dofinansowany w 75% ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024. Wysoka punktacja uzyskana w styczniowym wniosku do NCK była dla organizatorów miłym zaskoczeniem, zwłaszcza w obliczu dużej konkurencji.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama