reklama

To ważne historycznie i turystycznie miejsce. Ruiny Zamku Sobień będą odrestaurowane

Opublikowano:
Autor:

To ważne historycznie i turystycznie miejsce. Ruiny Zamku Sobień będą odrestaurowane - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościNadleśnictwo Lesko ogłosiło projekt renowacji i konserwacji Ruin Zamku Kmitów na górze Sobień, znajdującego się w miejscowości Manasterzec. Jest to ważne miejsce nie tylko ze względu na swoją historię, ale również jako popularna atrakcja turystyczna, przyciągająca rzeszę odwiedzających.
reklama

Zamek Sobień w Manastercu to zabytkowy obiekt usytuowany na malowniczym wzgórzu, otoczonym lasem. Jego stoki są objęte rezerwatem przyrody, a na szczycie zachowały się fragmenty murów obronnych, pozostałości budynków oraz ślady wałów przedzamcza. Za ruinami znajduje się drewniany taras, oferujący szeroki widok na zakole Sanu i w dalszej perspektywie na Lesko, a przy dobrej widoczności nawet na Bieszczady. Wejście do zamku Kmitów prowadzi przez wieżę, do której zbudowano drewniane schody. W ruinach dobrze zachowały się elementy kamieniarki okiennej na dolnej kondygnacji. Wzgórze zamkowe jest atrakcją przyrodniczą i turystyczną, co każdorazowo potwierdza liczba odwiedzających. W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa turystom, Nadleśnictwo Lesko przeprowadziło w 2022 roku prace rekonstrukcyjne, odnawiając mostki, barierki, platformę widokową oraz zabezpieczając miejsca osuwania się kamieni.

reklama

Kolejne prace przy ruinach zamku

Nadleśnictwo Lesko chcąc jeszcze lepiej zabezpieczyć ruiny ogłosiło przetarg na ich remont i odrestaurowanie. Prace konserwatorskie będą polegać na utrwaleniu zabytkowej struktury oraz zatrzymaniu procesów jej niszczenia. Natomiast restauracja skupi się na odtworzeniu brakujących elementów i podkreśleniu artystycznych oraz estetycznych walorów zamku.

W ramach planowanych prac wykonane zostanie oczyszczenie murów z luźnych elementów i zaprawy, podmurowanie fundamentów i uzupełnienie ubytków w ścianach. Przewidziano również rekonstrukcję nadproży okien i drzwi, odtworzenie dolnych części murów oraz wykonanie specjalnego wieńca żelbetowego, który wzmocni ściany. Dodatkowo, pustki w murach będą wypełniane specjalną zaprawą, a wszystkie ściany zostaną ponownie spojone. Odsłonięte fragmenty murów będą zabezpieczone impregnatem, a remont obejmie także naprawę siatki zabezpieczającej mur nad wejściem głównym.

reklama

Renowacja Ruin Zamku Kmitów będzie realizowana zgodnie z wytycznymi Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co zapewni profesjonalne wykonanie prac i ochronę tego cennego zabytku. Działanie te mają ogromne znaczenie nie tylko dla zachowania dziedzictwa kulturowego, ale również dla rozwoju turystyki w regionie. Nadleśnictwo Lesko, realizując ten projekt, pokazuje swoje zaangażowanie w ochronę i rozwój lokalnej kultury oraz przyrody.

reklama

Zamek Sobień - rys historyczny

Zamek na wzgórzu Sobień został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, a według niektórych źródeł jego fundatorem był Kazimierz Wielki. Składał się on ze skrzydła mieszkalnego, murów obronnych i wieży. Pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w kronikach Jana Długosza, który opisuje przejazd króla Władysława Jagiełły przez Sobień w drodze ze Lwowa do Sanoka w 1417 roku.

Zamek Sobień został zniszczony w 1474 roku podczas najazdu wojsk węgierskich. W 1512 roku, po kolejnym najeździe Węgrów, rodzina Kmitów nie podjęła się odbudowy zamku, prawdopodobnie z powodu przeniesienia się do nowo wybudowanego zamku w Lesku, co spowodowało stopniowe popadanie Sobienia w ruinę. W latach 1580-1730 zamek należał do rodzin Stadnickich, potem Ossolińskich, Mniszchów i Krasickich. W 1770 roku zamek służył jako schronienie dla konfederatów barskich. Resztki zamku zostały poważnie uszkodzone podczas działań wojennych w trakcie I wojny światowej.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama