Budowa kolejki i wieży widokowej rozpoczęła się jesienią 2020 r. W galeriach poniżej zamieszczamy nie tylko wizualizacje, ale także zdjęcia z trwającej już budowy, które zrobiliśmy w dniu 25 czerwca 2021 r.
Podczas uroczystego spotkania na zaporze, Grupa PKL zaprezentowała swoją nową inwestycję, jaką jest budowa widokowej kolejki gondolowej nad zaporą w Solinie. Otwarcie nowego ośrodka turystycznego planowane jest już na 2022 r. A cały kompleks to wieża widokowa, park tematyczny, karczma i kolej linowa, która będzie będzie przebiegać nad solińską zaporą.
Może to Cię zainteresuje: Zapora. Budowa, która zmieniła życie tysiącom mieszkańców /zdjęcia/
Co ma żuraw angielski do kolejki gondolowej?
W trakcie uroczystego spotkania wójt gminy Solina - Adam Piątkowski wyjaśnił skąd wziął się pomysł na budowę kolejki.Pomyślałem tak sobie, że skoro może się spełnić American Dream to dlaczego miałby się nie spełnić nasz polski sen, nasze marzenie. Przecież wszystko jest możliwe (…) Skąd inspiracja kolejką? To nie jest rzecz nowa nad Soliną, bo w latach budowy zapory funkcjonowało coś na wzór kolejki. Był to angielski poziomy dźwig transportowy, który niestety po zakończeniu budowy został rozebrany. Służył on do transportu materiałów budowlanych i betonu. Więc dlaczego nie wrócić do źródeł? I po 5 latach od naszego pomysłu ruszyła budowa kolejki.
Wójt Soliny ogłasza, że na tej inwestycji nie poprzestanie
Ponadto wójt uchylił rąbka tajemnicy i przedstawił jakie ma jeszcze pomysły na poszerzenie oferty turystycznej regionu.Niedługo ruszą dalsze inwestycje, tu w otoczeniu zapory. Pomysły i plany to odwiert wód geotermalnych. Mamy pełną dokumentację i wymagane pozwolenia. Jestem niemal na sto procent pewien, że są u nas te wody termalne (...)
W Krajowym Planie Odbudowy mamy wniosek na kwotę 200 milionów złotych, na rozbudowę infrastruktury turystycznej, której u nas brakuje w obrębie jeziora solińskiego i myczkowieckiego. Ścieżki rowerowe, kładka nad jeziorem...
Z czego skorzystamy- ciekawostki o ośrodku
Widokowa kolej gondolowa
Ośmioosobowe wagony kolejki będą przewozić pasażerów liczącą 1,5 km trasą nad zaporą Solińską. Pierwsza stacja budowana jest na Plaszy, tuż obok słynnego deptaka. Początkowo wagoników będzie 25 i przewiozą one 1200 osób na godzinę. Jeżeli będzie taka potrzeba to PKL dołożą kolejne 8 wagoników, a przepustowość wzrośnie do 1600 osób na godzinę. Aby zobrazować te liczby to warto tutaj dodać, że przepustowość kolejki na Kasprowy Wierch jest czterokrotnie mniejsza i wynosi 360/osób na godzinę.
Rekord wysokości na skalę kraju
Na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. W najwyższym punkcie spód wagonika znajdzie się 100 metrów nad podłożem. Zatem łatwo można sobie wyobrazić jak piękne będą widoki z tej wysokości.
Widok z Soliny na połoniny? Wydawałoby się niemożliwe, a jednak.
Wieża widokowa usytuowana na zboczy góry Jawor ma mieć 53,5 metra wysokości. Przy sprzyjającej pogodzie połoniny będzie widać jak na dłoni. W wieży znajdzie się również kawiarnia, a wysokość po której będą poruszać się turyści wyniesie 42 metra od podłoża.[Best_Wordpress_Gallery id="298" gal_title="Budowa wieży widokowej"]
Stylizowana karczma i park tematyczny
Po stronie Jawora, wokół wieży i stacji powstanie Park Tematyczny. Inwestor na razie utrzymuje w tajemnicy jakie atrakcje się w nim znajdą, ale wiemy, że jego powierzchnia będzie wynosić 5 ha. Wkomponowany w otoczenie będzie miał ok. 3 km tras spacerowych i ok. 30 atrakcji zarówno edukacyjnych jak i rozrywkowych.Na zboczu Jawora, tuż przed wieżą widokową wylewane są fundamenty karczmy, w której jednocześnie można będzie ugościć ok. 500 osób. Już można zauważyć, że wpisana w otoczenie góry Jawor karczma będzie kolejnym punktem widokowym. Z miejsca budowy widać wzgórza znajdujące się po drugiej stronie jeziora solińskiego.
[Best_Wordpress_Gallery id="299" gal_title="Budowa karczmy"]
Zyskają nie tylko turyści
Na zakończenie warto po raz kolejny zacytować wójta Soliny - Adama Piątkowskiego
- To historyczna chwila dla Gminy Solina, Bieszczad oraz całej polskiej turystyki. Budowana kolej widokowa PKL nad Zaporą w Solinie to dla naszego regionu ogromna szansa na uatrakcyjnienie tego miejsca. Realizowana inwestycja daje naszemu regionowi nowe otwarcie, rozszerzając ofertę turystyczną oraz stwarzając nowe miejsca pracy dla mieszkańców .
Reasumując, jak łatwo się zorientować to nie tylko turyści odpoczywający wokół jeziora solińskiego zyskają na tej inwestycji. Jest to również szansa dla mieszkańców gminy Solina i okolic. Nowy ośrodek turystyczny to nowe miejsca pracy i nowe źródła dochodów dla "tutejszych". Całoroczny ośrodek może zapełnić pustkę i kryzys finansowy jaki pojawia się wraz z zakończeniem sezonu letniego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.