reklama

W tym rejonie w Bieszczadach można spotkać lisy. Często dochodzi do nieodpowiedzialnych zachowań

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Krystyna Głodkowska

W tym rejonie w Bieszczadach można spotkać lisy. Często dochodzi do nieodpowiedzialnych zachowań - Zdjęcie główne

W tym rejonie w Bieszczadach można spotkać lisy | foto Krystyna Głodkowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościWędrując po szlakach w Bieszczadach, turyści coraz częściej spotykają lisy, które bez obaw zbliżają się do ludzi. Choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się uroczym spotkaniem, niesie ze sobą poważne zagrożenia – dla turystów, jak i dla samej dzikiej przyrody. Dokarmianie lisów i inne nieodpowiedzialne zachowania mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oto, co każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, aby uniknąć zagrożeń.
reklama

Podczas wędrówek po Bieszczadach turyści coraz częściej mają okazję spotkać lisy, szczególnie w okolicach Smereka. Zamiast uciekać na widok człowieka, zwierzęta te podchodzą coraz bliżej, licząc na łatwy dostęp do jedzenia. Przyczyną tego zjawiska jest nieodpowiedzialne dokarmianie lisów przez niektórych odwiedzających Bieszczadzki Park Narodowy. Niestety, takie działania prowadzą do zsynantropizowania tych dzikich zwierząt – lisy tracą naturalny lęk przed człowiekiem, co może prowadzić do poważnych incydentów.

reklama

Poważne zagrożenie

Lisy w Bieszczadach coraz bardziej przyzwyczajają się do łatwego dostępu do pożywienia, co sprawia, że ich naturalne zachowania ulegają zmianie. Niestety, niektórzy turyści traktują dzikie zwierzęta jak atrakcję, wyciągając z plecaków jedzenie i karmiąc je. Tego typu postępowanie jest wyjątkowo nieodpowiedzialne i groźne – nie tylko dla samych zwierząt, ale i dla turystów. Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego wielokrotnie apelowali do odwiedzających, aby nie dokarmiali zwierząt. Zmiana naturalnych zachowań prowadzi do ich większej śmiałości wobec ludzi, co z kolei zwiększa ryzyko niebezpiecznych spotkań. Przykład tego typu sytuacji miał miejsce w lipcu bieżącego roku w rejonie Przełęczy Orłowicza, gdzie dwóch turystów zostało pogryzionych przez lisy.

reklama

Lisy są znanymi nosicielami wścieklizny – groźnej choroby, która może być śmiertelna, jeśli nie zostanie w porę leczona. Wścieklizna atakuje układ nerwowy, a jej objawy, takie jak gorączka, bóle głowy czy problemy neurologiczne, mogą rozwijać się po pogryzieniu przez zainfekowane zwierzę. Każdy kontakt z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza pogryzienie, powinien być traktowany bardzo poważnie, a szybka interwencja medyczna jest kluczowa w zapobieganiu rozwojowi choroby.

Co robić w razie pogryzienia?

W przypadku pogryzienia przez dzikie zwierzę, takie jak lis, natychmiastowy kontakt z lekarzem jest absolutnie niezbędny. Szybkie działanie medyczne może zapobiec rozwojowi wścieklizny, która – jeśli nie jest leczona – może zakończyć się tragedią. Objawy takie jak gorączka, silne bóle głowy czy problemy neurologiczne, które mogą wystąpić w późniejszym czasie, są wyraźnymi sygnałami, że organizm walczy z tym wirusem. Dlatego tak ważne jest, aby nawet najmniejsza rana powstała po kontakcie z dzikim zwierzęciem była odpowiednio zbadana przez specjalistę.

reklama

Jak unikać niebezpiecznych sytuacji?

Aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych spotkań z dzikimi zwierzętami, turyści powinni przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

1. Nie dokarmiaj dzikich zwierząt – podawanie jedzenia lisom prowadzi do zmiany ich naturalnych zachowań i przyzwyczaja je do obecności człowieka, co zwiększa ryzyko kontaktu z nimi. Zbyt ufne lisy mogą stanowić realne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla innych zwierząt.

2. Zachowaj bezpieczny dystans – nawet jeśli lisy wydają się przyjazne, zawsze warto pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które mogą zachować się nieprzewidywalnie. Nigdy nie należy próbować ich dotykać ani zbliżać się do nich.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama