Nowa wiata w leśnictwie Okrąglik została zaprojektowana z myślą o wygodzie turystów. Jej lokalizacja u podnóża gór Fereczata (1102 m n.p.m.) i Płasza sprawia, że jest ona idealnym miejscem na odpoczynek w trakcie wędrówki. W ramach projektu stworzono miejsce na ognisko, które pozwoli turystom na pieczenie między innymi kiełbasek w otoczeniu malowniczych widoków Bieszczadów. Dla osób preferujących gotowanie, wiata została wyposażona w piec z płytą kuchenną oraz grillem. Turyści znajdą tu także przygotowane przez leśników porąbane drewno, które jest dostępne bezpłatnie, co jak podkreśla Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna, jest standardem w bieszczadzkich wiatach.
Wiata położona jest w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu, skąd można zdobyć dwa górskie szczyty: Fereczatę i Płaszę. Fereczata, o wysokości 1102 m n.p.m., to jeden z bardziej urokliwych punktów w paśmie granicznym Bieszczadów Zachodnich. Jej stoki, przecięte licznymi dolinami i potokami, oferują niezapomniane widoki. Płasza, znajdująca się w pobliżu, stanowi równie interesujący cel dla turystów spragnionych kontaktu z naturą. Cały teren otaczający wiatę jest poprzecinany szlakami turystycznymi, w tym Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Nowa wiata odgrywa również istotną rolę w organizacji wydarzeń sportowych w regionie. W jej pobliżu przebiegają trasy biegowe związane z takimi wydarzeniami jak Bieg Rzeźnika, Ultramaraton Jesienny, UltraBies czy Bieg Zimowy. Dzięki nowej infrastrukturze uczestnicy mogą liczyć na wygodne miejsce do regeneracji podczas wymagających zawodów. Dodatkowym atutem lokalizacji jest przepływająca w pobliżu rzeka, która dodaje uroku i pozwala na chwilę relaksu w otoczeniu przyrody. Dzięki staraniom Nadleśnictwa Cisna, miejsce to jest nie tylko funkcjonalne, ale także harmonijnie wpisuje się w naturalny krajobraz Bieszczadów.
Nadleśnictwo Cisna dodaje, że nowa wiata turystyczna w leśnictwie Okrąglik została umiejscowiona w sposób przemyślany, aby spełniać oczekiwania różnych grup użytkowników. To ważny węzeł tras sportowych i rekreacyjnych, które przyciągają nie tylko uczestników zawodów, takich jak biegi górskie, ale również spacerowiczów, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Lokalizacja jest dogodna, choć nie bezpośrednio przy drodze publicznej – samochodem można tu dotrzeć wyłącznie z zezwoleniem od Nadleśniczego. Takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie dewastacji i zaśmiecania miejsca, co niestety zdarza się przy wiatach zlokalizowanych przy głównych drogach, takich jak w Kalnicy czy Buku.
LOKALIZACJA WIATY TURYSTYCZNEJ - TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.