Pod koniec lat 90. XX wieku w Nadleśnictwie Komańcza pojawił się pomysł wykorzystania spadku wód rzeki Osławy do produkcji energii elektrycznej. Prywatny inwestor chciał zbudować małą elektrownię wodną w tak zwanej omedze Osławy – miejscu, gdzie rzeka malowniczo opływa wzgórze Łokieć. Plan zakładał stworzenie sztolni kierującej wodę przez podstawę zakola, co dawałoby spadek rzędu 12 metrów – idealny do produkcji taniego prądu.
Projekt ten jednak wymagał istotnych ingerencji w środowisko. Przewidywano między innymi budowę półmetrowego progu wodnego, który trwale zmieniłby ekosystem rzeki. Taka bariera uniemożliwiłaby migracje pstrągów na tarliska oraz wpłynęłaby na naturalny przepływ wód. Problematyczny był także teren, na którym miała powstać elektrownia – osuwiskowy i wymagający kosztownych zabezpieczeń. Pomimo zebrania większości dokumentacji, projekt nie zyskał pełnej akceptacji. Jak informuje Paulina Pawłowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w 1999 roku ówczesny nadleśniczy, Władysław Budzyn, stanowczo sprzeciwił się inwestycji. Jego działania doprowadziły do realizacji wcześniejszych planów utworzenia rezerwatu przyrody, który chroniłby ten wyjątkowy fragment doliny Osławy.
Rezerwat „Przełom Osławy pod Duszatynem”
28 marca 2000 roku Wojewoda Podkarpacki powołał rezerwat przyrody „Przełom Osławy pod Duszatynem” o powierzchni 322,45 ha. Obszar ten zachwyca różnorodnością przyrodniczą i malowniczymi krajobrazami. Rzeka Osława, przeciskając się przez wąską dolinę, tworzy charakterystyczny meander w kształcie greckiej litery omega, opływając wzgórze Łokieć. W środku zakola wznosi się ostaniec denudacyjny, który wygląda niczym odizolowana wyspa, wznosząca się na wysokość 50 metrów ponad dolinę. Lasy rezerwatu są mozaiką różnych drzewostanów: od olszynki karpackiej w sąsiedztwie rzeki, przez sosnowe i świerkowe zalesienia na dawnych gruntach rolnych, po 130-letni las jodłowo-bukowy na stromych stokach Karnaflowego Łazu. Wśród nich można znaleźć monumentalne jawory i wiązy, osiągające pomnikowe wymiary ponad 300 cm obwodu.
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze
Przez dolinę Osławy przebiega nieczynna już linia kolejki wąskotorowej, która w przeszłości służyła do transportu drewna. Jej most nad Osławą, o długości 51 metrów, był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, a dziś jest jednym z ważnych elementów historii tego miejsca.Dolinę Osławy upodobał sobie także Jerzy Harasymowicz – poeta i piewca gór, który wielokrotnie odwiedzał tę okolicę, znajdując tu inspirację dla swoich wierszy. W Mikowie, gdzie spędzał czas pod koniec życia, postawiono głaz upamiętniający jego obecność w tym regionie.
źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.