W tym roku Lasy Państwowe świętują swoje 100-lecie. W związku z tą jubileuszową rocznicą zrodziła się inicjatywa utworzenia w całym kraju stu nowych rezerwatów, z czego dziewięć zlokalizowanych jest na terenach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Sto rezerwatów na stulecie ma z jednej strony wymiar symboliczny, z drugiej jednak to rzeczywisty wkład w ochronę przyrody i wdrożenie nowych standardów w działania Lasów Państwowych
– zaznacza Janusz Starzak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Nowe rezerwaty w Bieszczadach
Dwa z nich to rezerwaty krajobrazowe: „Przełom Wołosatego” w Nadleśnictwie Stuposiany, obejmujący odcinek doliny potoku Wołosaty ze zbiorowiskami roślinnymi o powierzchni 143 hektarów i „Przełom Strwiąża” na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne mający objąć 349 hektarów obszaru przełomowego odcinka rzeki Strwiąż należącej do zlewni Morza Czarnego. Edward Marszałek z RDLP w Krośnie informuje, że sześć rezerwatów będzie miało charakter leśny, których celem jest ochrona rozmaitości siedlisk na terenie regionu.
Największy z nich, „Dolina Olchowatego” (482 hektary) na terenie Nadleśnictwa Komańcza, obejmie dolinę potoku wypływającego spod szczytu Chryszczatej wraz z terenem osuwiska, które dało początek Jeziorkom Duszatyńskim
– przekazuje Edward Marszałek.
Fot. Edward Marszałek
Inny z rezerwatów projektuje się na obszarze Nadleśnictwa Cisna. „Dziurkowiec” o powierzchni 190 hektarów ma chronić na grzebiecie granicznym jaworzynę ziołoroślową oraz połoninowe zbiorowiska roślinne. Spory obszar (354 hektary) obejmie rezerwat „Las bukowy pod Obnogą” w Nadleśnictwie Stuposiany, w którym występuje bogactwo typów lasu: od nadrzecznej olszyny górskiej w dolinie potoku Roztoki, poprzez zróżnicowane płaty żyznej buczyny karpackiej i kwaśnej buczyny górskiej, po jaworzynę górską z miesiącznicą trwałą oraz płaty sztucznie wprowadzonej świerczyny na dawnych polanach wypasowych.
Zachowały się tu również górskie łąki śródleśne z charakterystyczną roślinnością a w dolinie potoku Roztoki obserwujemy również ślady eksploatacji lasu z okresu międzywojennego, wykonywanej przez ekipy huculskich drwali. Do niedawna widoczne były jeszcze resztki drewnianych ryz, klauz piętrzących wodę do spławu, skuwane progi wodospadów i ślady kolejki leśnej dochodzącej do poziomicy 800 m n.p.m.
– dodaje Edward Marszałek.
Najmniejszy z proponowanych rezerwatów to „Moczary” na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, który obejmie zaledwie 9 hektarów dobrze zachowanego fragmentu lasu łęgowego i boru bagiennego. Łączna powierzchnia proponowanych rezerwatów to 1574 hektary. Do tej pory na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie było 78 rezerwatów o powierzchni 10248 hektarów. W zdecydowanej większości mają one charakter leśny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.