reklama
reklama

W Bieszczadach łączą się granice trzech państw. To popularny cel wędrówek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

W Bieszczadach łączą się granice trzech państw. To popularny cel wędrówek - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

Krzemieniec | foto Dorota Krynicka

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW Polsce istnieje zaledwie sześć miejsc, w których zbiegają się granice trzech państw. Jednym z nich jest Krzemieniec, szczyt położony w Bieszczadach, na styku Polski, Ukrainy i Słowacji. To nie tylko symboliczne miejsce spotkania trzech krajów, ale również obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych, gdzie zbiegają się granice trzech parków narodowych. Jak wygląda to niezwykłe miejsce i jak się do niego dostać?
reklama

Trójstyk graniczny to miejsce, w którym stykają się granice trzech państw. Zwykle oznacza się go za pomocą obelisków, słupów lub innych konstrukcji wskazujących przynależność terytorialną danego skrawka ziemi. W Polsce jako kraju graniczącego z siedmioma innymi państwami, istnieje kilka takich punktów. Jednym z nich – i zarazem najwyżej położonym – jest Krzemieniec (1208 m n.p.m.) w Bieszczadach.

Krzemieniec to najwyższy punkt Gór Bukowskich, czyli słowackiej części Bieszczadów Zachodnich. Jego szczytowa partia jest płaska, zalesiona i rozciągnięta, z kilkoma kulminacjami. Wysunięta najbardziej na zachód część wzniesienia stanowi trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji. Dawniej był to punkt styku granic Polski, Czechosłowacji i ZSRR. Charakterystycznym elementem Krzemieńca jest granitowy obelisk, który oznacza to miejsce. Na jego powierzchni znajdują się godła państw oraz nazwa szczytu w trzech językach: polskim (Krzemieniec), ukraińskim (Кременець) i słowackim (Kremenec). Oprócz samego oznaczenia granic, miejsce to wyróżnia się także niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Na Krzemieńcu spotykają się bowiem również granice trzech parków narodowych: Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Polsce, Użańskiego Parku Narodowego na Ukrainie oraz Parku Narodowego Połoniny na Słowacji. Dzięki temu obszar ten stanowi niezwykle cenny fragment Karpat Wschodnich, charakteryzujący się bogactwem flory i fauny. Występują tu rzadkie gatunki roślin oraz duże drapieżniki, takie jak wilki, rysie i niedźwiedzie brunatne.

reklama

Jak dojść na Krzemieniec?

Ze względu na swoje położenie i znaczenie przyrodnicze, Krzemieniec jest celem wielu turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Najpopularniejsza trasa prowadząca na szczyt wiedzie przez Małą i Wielką Rawkę i jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych w całych Bieszczadach. Wędrówka rozpoczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie znajduje się parking Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Stąd zielony szlak prowadzi najpierw w kierunku Bacówki Pod Małą Rawką. Początkowy odcinek trasy jest stosunkowo łagodny i pozwala na spokojny marsz, również w towarzystwie czworonoga, gdyż jest to jedna z nielicznych części Bieszczadzkiego Parku Narodowego, do której można wejść z psem.

reklama

Po około piętnastu minutach marszu szlak dochodzi do rozwidlenia, skąd w prawo odbija droga w kierunku Małej Rawki. W tym miejscu teren zaczyna się wznosić i wchodzi w strefę leśną. Podejście na Małą Rawkę bywa wymagające – momentami jest strome, a w trudniejszych miejscach zamontowano drewniane schody. Po około godzinnej wspinaczce dociera się na szczyt Małej Rawki (1272 m n.p.m.), skąd roztacza się malownicza panorama Bieszczadów. Z tego miejsca doskonale widać Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską oraz dalsze pasma po stronie słowackiej i ukraińskiej.

reklama

Fot. marek45/fotopolska.eu

Dalsza trasa prowadzi na Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.), oddaloną o około kilometr. Przejście między tymi szczytami zajmuje około trzydziestu minut i prowadzi żółtym szlakiem. Wielka Rawka jest najwyższym szczytem masywu Rawki i wyróżnia się obecnością charakterystycznego, kilkumetrowego słupa – pozostałości po dawnej wieży triangulacyjnej, służącej do pomiarów geodezyjnych. Z tego miejsca roztaczają się jedne z najpiękniejszych widoków w całych polskich Bieszczadach.

Ostatni etap wędrówki na Krzemieniec prowadzi niebieskim szlakiem granicznym. Trasa wiedzie wzdłuż słupków granicznych Polski i Ukrainy i zajmuje około czterdziestu minut. Szczyt Krzemieńca, w przeciwieństwie do poprzednich punktów trasy, nie oferuje rozległych widoków – jego wierzchołek jest zalesiony, co może być rozczarowaniem dla turystów liczących na kolejne panoramy. Jednak samo dotarcie do trójstyku granic i możliwość zobaczenia granitowego obelisku z godłami trzech państw stanowi wyjątkowe doświadczenie.

reklama

Powrót z Krzemieńca możliwy jest tą samą trasą przez Wielką i Małą Rawkę. Alternatywnie można wybrać dłuższą, ale mniej uczęszczaną drogę prowadzącą przez Rzeczycę do Ustrzyk Górnych. Ta opcja pozwala na spokojniejszy marsz i podziwianie mniej zatłoczonych fragmentów bieszczadzkiej przyrody.

Przełęcz Wyżniańska - Mała Rawka - Wielka Rawka - Krzemieniec: 2 godziny 35 minut, dystans: 6 kilometrów

Krzemieniec - Rzeczyca - Ustrzyki Górne: 2 godziny 16 minut, dystans: 8 kilometrów

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo