reklama
reklama

W Baligrodzie odsłonięto obelisk. Przypomina on o żydowskiej społeczności i jej tragicznej historii

Opublikowano:
Autor:

W Baligrodzie odsłonięto obelisk. Przypomina on o żydowskiej społeczności i jej tragicznej historii - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW Baligrodzie odsłonięto obelisk upamiętniający Żydów, którzy przez ponad trzy stulecia byli częścią miejscowej społeczności oraz ich zagładę podczas II wojny światowej. Pomnik, wzniesiony z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji z Rymanowa ma przypominać o historii i budować mosty ku przyszłości.
reklama

W Baligrodzie odsłonięto uroczyście kamienny obelisk, który upamiętnia żydowskich mieszkańców Baligrodu, żyjących tam do 1942 roku. Pomnik został postawiony z inicjatywy Jacka Sokołowskiego, prezesa Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa, a jego partnerami byli między innymi Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. Uroczystość przyciągnęła wielu mieszkańców i gości, w tym arcybiskupa metropolitę przemyskiego Adama Szala.

Pomnik wykonany z kamienia wydobytego z okolic Jasionki pod Rzeszowem, liczącego kilka tysięcy lat, stanowi świadectwo pamięci o społeczności, która przez wieki stanowiła integralną część Baligrodu. Na monumencie widnieje napis: „Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku i przez stulecia przyczyniali się do rozwoju regionu. Przed wybuchem II wojny światowej w Baligrodzie żyło około 1000 Żydów. Niemal wszyscy zostali wymordowani w latach Zagłady. Ich pamięć jest błogosławieństwem”.

„Budowanie przyszłości w oparciu o pamięć historyczną”

Jacek Sokołowski, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji, wyjaśnił cel upamiętnienia: „Chcemy, żeby pomnik przypominał o tych ludziach, ale jest też drugi cel tego, co robimy. Pamiętamy o przeszłości i chcemy budować przyszłość. Kto nie pamięta historii, nie będzie mógł liczyć na dobrą przyszłość” – mówił. Słowa te nawiązują do bolesnej historii Baligrodu i jego dawnych mieszkańców, a jednocześnie podkreślają znaczenie budowania przyszłości w oparciu o pamięć historyczną.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, dodała: „Uroczystość to hołd złożony dawnym mieszkańcom tych ziem, dawnym mieszkańcom Baligrodu spoczywającym na tym cmentarzu, ludziom, którzy tworzyli tę społeczność, przyczyniali się do rozwoju gospodarczego i kulturowego swojej małej ojczyzny. Pomnik, który dzisiaj odsłaniamy, pozostanie przypomnieniem dla wszystkich mieszkańców o Żydach zamieszkujących Baligród”.

Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku, tworząc prężnie rozwijającą się społeczność. Cmentarz żydowski, który powstał w I połowie XVIII wieku, stanowił ważne miejsce ich życia religijnego i społecznego. Niestety, podczas II wojny światowej cmentarz ten został zdewastowany przez Niemców, którzy wywieźli macewy i użyli ich do wybrukowania rynku w Baligrodzie. Po wojnie cmentarz przez dekady pozostawał opuszczony i niszczał. Dopiero w 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Inicjatywa wzniesienia obelisku w Baligrodzie jest ważnym krokiem w przywracaniu pamięci o społeczności, która przez wieki stanowiła integralną część życia tego regionu. Pomnik jest nie tylko hołdem dla ofiar Zagłady, ale także przypomnieniem o znaczeniu współpracy międzykulturowej i odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama