Tegoroczne obchody urodzin Bieszczadzkiego Parku Narodowego to doskonała okazja, aby nie tylko poznać jego historię i piękno, ale również aktywnie uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach edukacyjnych i artystycznych.
Sobota z Rysiem Pędzelkiem na ustrzyckim Rynku
Obchody rozpoczną się w sobotę, 3 sierpnia, na ustrzyckim rynku, gdzie od godziny 12:00 będzie można spotkać się z rysiem Pędzelkiem. O tej samej porze ruszy terenowy quest przyrodniczo-artystyczny „Urodzinowy szlak rysia Pędzelka”, który potrwa przez około 3 godziny. To świetna okazja, aby wyruszyć na poszukiwanie przyrodniczych i artystycznych zagadek, a przy tym zdobyć atrakcyjne nagrody. Na zakończenie dnia, o godzinie 15:00, w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, odbędzie się koncert zespołu Wołosatki.
Niedziela na Połoninie Wetlińskiej
W niedzielę, obchody przeniosą się w góry, a dokładniej na Połoninę Wetlińską do Schronu Turystycznego „Chatka Puchatka II”. Od godziny 10:30 do 14:30 na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji. Przygotowano edukacyjne stoisko BdPN z eko zagadkami, grami i zabawami z nagrodami, a także twórczy punkt artystyczny z przyrodniczą mapą turystyczną. Dla najmłodszych zaplanowano małe rozmowy w terenowym studio nagrań, a dla wszystkich – akcję profilaktyczno-szkoleniową Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotyczącą bezpiecznych górskich wędrówek.
O godzinie 12:00 ryś Pędzelek ponownie zaprosi wszystkich do wspólnej zabawy. Odbędzie się „Dzikie spotkanie z rysiem Pędzelkiem”, podczas którego zagramy i zaśpiewamy urodzinowo „Hymn Ambasadorów BdPN”
– zapowiadają organizatorzy.
Historia Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Bieszczadzki Park Narodowy powstał w 1973 roku i jest trzecim co do wielkości parkiem w Polsce. Jego utworzenie było efektem wieloletnich starań przyrodników, którzy już w latach pięćdziesiątych dostrzegli konieczność ochrony cennych fragmentów Karpat Wschodnich. Pierwsze projekty obejmowały różne koncepcje granic parku, jednak to projekt Bodnara z 1961 roku, obejmujący grupę Tarnicy oraz przyległy obszar leśny w dolinie górnego Sanu, okazał się najkorzystniejszy przyrodniczo. Ostatecznie, Bieszczadzki Park Narodowy został utworzony rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 sierpnia 1973 roku, obejmując masyw Tarnicy i Halicza oraz pasmo Połoniny Caryńskiej. Pierwsza powierzchnia parku wynosiła 5582,02 hektara, co jednak okazało się niewystarczające do pełnej realizacji założeń ochronnych. W ciągu lat park był stopniowo powiększany, a jego obecna powierzchnia to 27064 hektara, z czego około 70 procent objęto ochroną ścisłą.Bieszczadzki Park Narodowy chroni typowy krajobraz Karpat Wschodnich, charakterystyczne dla tych gór piętra roślinno-klimatyczne oraz obszary koncentracji rzadkich gatunków roślin i zwierząt. To miejsce, gdzie można spotkać duże drapieżniki, takie jak wilki, rysie i niedźwiedzie, a także liczne gatunki ptaków. Dzięki nieustannym działaniom przyrodników, park jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów chronionych w Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.