W rejonie przygranicznym mundurowi z Krościenka wylegitymowali trzech mężczyzn, obywateli Ukrainy w wieku od 25 do 30 lat. Twierdzili oni, że przebywają w Bieszczadach w celach turystycznych i są zakwaterowani w pobliskim hotelu. Podali również, że towarzyszy im znajoma. Funkcjonariusze straży granicznej szybko zlokalizowali 27-letnią kobietę, która miała przewieźć cudzoziemców do Czech.
W międzyczasie strażnicy graniczni znaleźli także miejsce nielegalnego wejścia do Polski
– przekazuje por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Ostatecznie mężczyźni przyznali się do przekroczenia granicy wbrew przepisom, wyjaśniając, że chcieli dotrzeć do Czech. Rolą zatrzymanej kobiety była pomoc w podróży.
Szybkie działania bieszczadzkich pograniczników
Dzięki skutecznej interwencji funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymani cudzoziemcy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo, otrzymali zakaz wjazdu do strefy Schengen na trzy lata. Po zakończeniu procedur zostali przekazani z powrotem do Ukrainy w ramach umowy o readmisji.
Cudzoziemka usłyszała zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy i także dobrowolnie poddała się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Otrzymała zakaz wjazdu do strefy Schengen na 5 lat i wróciła do Ukrainy
– przekazuje por. SG Piotr Zakielarz.
Od początku 2024 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad 50 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainy i Słowacji do Polski. Jest to wyraźny sygnał, że mimo zaostrzonych kontroli, próby nielegalnego przedostania się przez granicę nadal mają miejsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.