Już za trzy dni dojdzie do demokratycznego święta. W najbliższą niedzielę (7 kwietnia) w całej Polsce odbędą się wybory, podczas których wybierzemy prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, członków rad czy sejmiku wojewódzkiego. Kandydaci na wszystkie z wymienionych stanowisk - aż do ciszy wyborczej - będą przekonywać do siebie lokalne społeczności poprzez rozmowy zarówno te wirtualne, jak i w rzeczywistości. Jednego możemy być pewni – emocji nie zabraknie.
Na terenie powiatu bieszczadzkiego i leskiego zlokalizowanych jest osiem gmin. W większości z nich o fotel burmistrza bądź wójta walczy od dwóch do czterech kandydatów. Tak jest chociażby w gminie Cisna, Olszanica, Solina, Baligród, Lutowiska czy Lesko. Wśród miejscowych samorządów jest jednak taki, o zarządzanie, którym ubiega się aż sześć osób. Mowa tu o gminie Czarna.
Gmina Czarna – malownicze tereny w górskim otoczeniu
Mówiąc o gminie Czarna nie sposób nie wspomnieć o jej malowniczym górskim terenie, który w 62 procentach jest zalesiony. Przez to, że w położonych na tym obszarze miejscowościach nie ma zakładów przemysłowych, Czarna jest jedną z niewielu gmin o nieskażonym środowisku. Bez wątpienia sprzyja to rozwojowi rolnictwa ekologicznego, produkcji zdrowej żywności, a przede wszystkim wypoczynkowi w naturalnym otoczeniu. Cała gmina to obszar chronionego krajobrazu, część zajmuje Park Krajobrazowy Doliny Sanu.Czarna to magiczne miejsce wśród lasów i gór, które oferuje bogactwo wód mineralnych, czyste powietrze i niesamowity klimat. Dla tych, którzy pragną prawdziwego odpoczynku malownicze lasy zapewniają ten stan. Ci, którzy preferują bardziej aktywny tryb życia, znajdą tu rozrywkę na każdą porę roku – od szlaków rowerowych, pieszych po przejażdżki konne i możliwość skorzystania z dostępu do Jeziora Solińskiego. Wielkim walorem gminy są też źródła wód mineralnych zlokalizowane w miejscowości Czarna Górna (w obszarze górniczym). Na podstawie badań fizyko-chemicznych wód z odwiertów wykonanych jeszcze w latach 70. stwierdzono, że występują tu wody mineralne różnych typów pod względem składu chemicznego, także te o właściwościach leczniczych.
Oprócz urokliwego położenia geograficznego, charakteryzującego się wzgórzami i sielskimi krajobrazami, gmina Czarna skrywa w sobie także niezwykłe dziedzictwo kulturowe. Na tym terenie znajduje się aż sześć cerkwi ze Szlaku Architektury Drewnianej. Wśród nich jest również ta najstarsza w całych Bieszczadach, zlokalizowana w miejscowości Polana.
Sześciu kandydatów w walce o fotel wójta
Podczas niedzielnych wyborów samorządowych mieszkańcy gminy Czarna będą mogli wskazać jedną z sześciu osób. Na karcie do głosowania znajdą się takie nazwiska jak: Bogusław Kochanowicz, Agnieszka Korżyk, Dorota Korżyk, Jan Podraza, Jacek Przybyła oraz Wiesław Tajak. Wszyscy kandydaci doskonale znają problemy, a także potrzeby i działania, które w najbliższym czasie powinny być zrealizowane. W wielu programach wyborczych znalazły się punkty z kwestiami dotyczącymi opieki zdrowotnej, wspierania działań organizacji pozarządowych, remontów i doposażania ważnych obiektów na terenie gminy, poprawiania stanów dróg, powstawania chodników, oświetlenia ulicznego, budowania sieci kanalizacyjnych czy zadbania o ważne punkty o charakterze turystycznym.Przypomnijmy – w skład Gminy Czarna wchodzą następujące miejscowości: Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Michniowiec, Bystre, Polana, Chrewt, Olchowiec, Serednie Małe, Wydrne, Rabe oraz Żłobek. Ponadto są tam też niezamieszkałe wsie: Paniszczów, Rosochate, Rosolin, Sokołowa Wola i Tworylne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.