W Bieszczadach bardzo często prowadzone są działania mające na celu odnalezienie zabytkowych artefaktów, związanych z wydarzeniami, które działy się na tych ziemiach lata temu. Jedno z takich działań zostało przeprowadzone pod koniec marca bieżącego roku przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”. Na terenie leśnictwa Rabe, w Nadleśnictwie Baligród, jeden z poszukiwaczy, odnalazł metalową pieczęć. Wstępnie podejrzewano, że znalezisko może być związane z wojskiem, biorąc pod uwagę fakt, że toczyły się tu ciężkie walki zimą 1915 roku.
Po wstępnym oczyszczeniu okazało się, że tekst umieszczony na pieczęci jest w języku polskim. Zrobiło się bardziej zagadkowo, pojawiło się pytanie, jak ona trafiła do bieszczadzkiej ziemi?
– mówi Artur Hejnar, zastępca prezesa Zarządu Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”.
Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przekazuje, że na pieczęci widnieje imię i nazwisko, jak również miejscowość i funkcja właściciela: „ILKO PRYSLAK – KOLEKTANT – W NIENOWICACH”. Losy człowieka związanego z tym przedmiotem pozostają nieznane. Mimo tego, poszukiwacze nie poddają się i kontynuują działania, tym razem w archiwach, które mogłyby rzucić światło na tę zagadkę.
Co oznacza napis na pieczęci?
Nienowice to wieś w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Ciekawostką jest także umieszczone na pieczęci słowo „KOLEKTANT”. Według opracowania „Leksyka pierwszych urzędowych pism Galicji” Joanny Suchożebrskiej: „kolektant – to sprzedający losy na loterii (L.n.n.; jest kolekta − składanie jałmużny na ubogich)”
– dodaje Edward Marszałek.
Po konsultacji z archeologiem Anną Okoniewską z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Krośnie, pieczęć przekazano do urzędu konserwatorskiego, gdzie zostanie poddana szczegółowym badaniom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.