Reklama

Reklama

Sanocki Rynek Galicyjski wzbogaci się o XVIII-wieczną synagogę

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

  • Pierwsze lata istnienia Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
  • Sanocki skansen przygotował kolejną atrakcję dla zwiedzających. Będzie ona dostępna już niedługo.
  • Każdego roku muzeum odwiedzane jest przez tysiące turystów.

Jak powstało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku?

Z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wiąże się długa historia. Został on utworzony po II wojnie światowej i jest pierwszym, a zarazem największym pod względem liczby zgromadzonych obiektów etnograficznych w Polsce. Jednak nie doszło by do powstania takiego miejsca gdyby nie Jerzy Tura, wojewódzki konserwator zabytków w Rzeszowie, który podsunął pomysł kierownikowi działu etnograficznego Aleksandrowi Rybickiemu. Muzeum zlokalizowane zostało w miejscu, które wcześnie zyskało miano „Szwajcarii Sanockiej”, na prawym brzegu Sanu na terenie Białej Góry.

Stara chata w MBL
Fot. AGA-video
W 1961 roku do Sanoka przeniesiono ujawnioną w 1958 roku w Dąbrówce Ruskiej XVII wieczną chałupę. Ponadto, do skansenu trafił również dom wyrobnika dworskiego ze wsi Niebocko oraz cerkiew z 1750 roku pochodząca ze wsi Rosolin. Oficjalnie muzeum otwarto dla zwiedzających 25 lipca 1966 roku. Na przestrzeni kolejnych lat nadal powiększano liczbę sprowadzonych obiektów do skansenu. W 1972 roku zaplanowano udostępnienie cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Graziowej.

Skansen prezentuje kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części Bieszczad i Beskidu Niskiego. Są to tereny, które do lat czterdziestych zamieszkiwało kilka grup etnograficznych, z których Pogórzanie są grupą polską, Bojkowie, Łemkowie i Zamieszańcy są grupami ruskimi.

Pod względem ilości zgromadzonych obiektów MBL w Sanoku było od początku największym skansenem w Polsce. Oddziałem terenowym muzeum jest Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu.

Sanocki Skansen wzbogaci się o nowy obiekt

Już w październiku Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wzbogaci się o replikę XVII-wiecznej synagogi z Połańca. Rekonstrukcję, która trwała siedem lat, zrealizowano na podstawie dokumentacji przekazanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. Jest ona zlokalizowana przy Rynku niedaleko kościoła katolickiego i cerkwi grekokatolickiej. Jak podkreśla Jerzy Ginalski, dyrektor muzeum, będzie to jedyny tego typu obiekt w polskich muzeach na wolnym powietrzu.

Synagoga ma 22 metrów i 11 metrów szerokości. Istniała już w XVIII wieku i mimo wielu remontów, w 1943 roku, w czasie II wojny światowej zniszczoną ją.

Muzeum Budownictwa Ludowego przyciąga turystów

Rynek Galicyjski w Sanoku
Fot. Tomasz Pawęzka
Każdego roku muzeum odwiedza coraz większa liczbę turystów. To znakomite miejsce, by zobaczyć pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka. Chociażby w zrekonstruowanej szkole możemy usiąść w ławce przy której znajdują się specjalne tabliczki, które służyły do notowania.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też pracownia lutnicza Stanisława Wyżykowskiego z Haczowa, jednego z nielicznych w Polsce wytwórców lir korbowych. Replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX wieku pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Znajduje się tam karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty wyposażono w meble, sprzęty i urządzenia. Dają one zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Od początku roku do końca sierpnia 2019 roku skansen odwiedziło 113 870 osób, natomiast w okresie analogicznym w 2020 – 73 681 osób.

Gdzie zlokalizowane jest skansen w Sanoku?

Aby dojechać w to wyjątkowe miejsce, kierujemy się na ulicę Aleksandra Rybickiego 3 w Sanoku. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających w poniedziałki od 9:00 do 12:00 oraz we wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele od 8:00 do 18:00.

Źródło: PAP

Autor: Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy