Dworzec kolejowy znajdujący się w centrum Komańczy, w niedalekiej przyszłości ma się stać wizytówką miejscowości. Dzięki temu, że miejscowe władze przejęły od PKP budynek, możliwa jest jego generalna modernizacja. Wszystkie założenia i plany w połowie maja bieżącego roku stały się rzeczywistością, bowiem przedstawiciele gminy podpisali wówczas umowę na roboty budowlane polegające na przebudowie dworca wraz z zaadaptowaniem kilku pomieszczeń na różne usługi. Znajdzie się tam miejsce na potrzeby Centrum Integracji i Aktywizacji Społecznej na pograniczu Karpat Wschodnich i Zachodnich. Ponadto w obiekcie będzie znajdować się Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna im. Jerzego Harasymowicza, Izba Artefaktów z I wojny światowej oraz punkt informacji turystycznej. Jak zapowiadają samorządowcy, w wyremontowanym budynku przewidziane są trzy mieszkania komunalne.
Dworzec w Komańczy został poddany termomodernizacji z ociepleniem ścian oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Wymienione będą wszystkie posadzki, instalacje wewnętrzne i przyłącza, a także zmieni się wewnętrzny układ przestrzenny. Ostateczny kształt zagospodarowania obiektu będzie zależał od warunków technicznych i lokalowych oraz potrzeb społeczności lokalnej.
Prace przy przebudowie mają zakończyć się w 2025 roku. Koszt tej inwestycji to ponad 3 miliony złotych.
Gmina na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów
Gmina Komańcza liczy ponad 45,5 tysiąca hektarów i jest jedną z największych w Polsce pod względem powierzchni. Liczy około 5,3 tysiąca mieszkańców i posiada 14 sołectw oraz 1 radę osiedlową. Warto zauważyć, że 74,5 procent powierzchni zajmują lasy. Gmina leży na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, a jej granicę wyznaczają: od południa granica państwa ze Słowacją, od wschodu gmina Cisna, od północnego-wschodu z gmina Baligród i Zagórz, od północy z gmina Bukowsko i Rymanów, z kolei od zachodu gmina Dukla.Teren gminy Komańcza podobnie, jak całe Bieszczady, stanowi część Karpat Zewnętrznych, które są zbudowane z tak zwanego fliszu karpackiego, czyli skał osadowych powstałych na dnie zbiornika morskiego, który zalewał te tereny przez około 100 milionów lat. Świat roślinny i zwierzęcy tych obszarów jest charakterystyczny dla Karpat Wschodnich. Niezwykle bogaty jest tu również świat zwierząt. Wśród dzikich leśnych ostępów żyją: niedźwiedzie, wilki, lisy, bobry, żubry, rysie, żbiki i wydry, sarny, jelenie i dziki. Z mniejszych ssaków: borsuki, tchórze, kuny, łasice i wiewiórki. Spotkać można czarnego bociana, orlika krzykliwego, czaplę, dzikie kaczki i gęsi, ale przede wszystkim orła przedniego i puchacza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.