reklama
reklama

Trwają prace przy remoncie budynku dworca PKP w Komańczy. Obiekt zyska nowe funkcje [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trwają prace przy remoncie budynku dworca PKP w Komańczy. Obiekt zyska nowe funkcje [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościDworzec PKP w Komańczy doczekał się generalnej modernizacji. Aktualnie trwają prace, które doprowadzą do przebudowany budynku wraz ze zmianą sposobu użytkowania części pomieszczeń na funkcję usługową. Powstanie tam między innymi punkt informacji turystycznej.
reklama

Dworzec kolejowy znajdujący się w centrum Komańczy, w niedalekiej przyszłości ma się stać wizytówką miejscowości. Dzięki temu, że miejscowe władze przejęły od PKP budynek, możliwa jest jego generalna modernizacja. Wszystkie założenia i plany w połowie maja bieżącego roku stały się rzeczywistością, bowiem przedstawiciele gminy podpisali wówczas umowę na roboty budowlane polegające na przebudowie dworca wraz z zaadaptowaniem kilku pomieszczeń na różne usługi. Znajdzie się tam miejsce na potrzeby Centrum Integracji i Aktywizacji Społecznej na pograniczu Karpat Wschodnich i Zachodnich. Ponadto w obiekcie będzie znajdować się Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna im. Jerzego Harasymowicza, Izba Artefaktów z I wojny światowej oraz punkt informacji turystycznej. Jak zapowiadają samorządowcy, w wyremontowanym budynku przewidziane są trzy mieszkania komunalne.

reklama

Dworzec w Komańczy został poddany termomodernizacji z ociepleniem ścian oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Wymienione będą wszystkie posadzki, instalacje wewnętrzne i przyłącza, a także zmieni się wewnętrzny układ przestrzenny. Ostateczny kształt zagospodarowania obiektu będzie zależał od warunków technicznych i lokalowych oraz potrzeb społeczności lokalnej.

Prace przy przebudowie mają zakończyć się w 2025 roku. Koszt tej inwestycji to ponad 3 miliony złotych.

Gmina na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów

Gmina Komańcza liczy ponad 45,5 tysiąca hektarów i jest jedną z największych w Polsce pod względem powierzchni. Liczy około 5,3 tysiąca mieszkańców i posiada 14 sołectw oraz 1 radę osiedlową. Warto zauważyć, że 74,5 procent powierzchni zajmują lasy. Gmina leży na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, a jej granicę wyznaczają: od południa granica państwa ze Słowacją, od wschodu gmina Cisna, od północnego-wschodu z gmina Baligród i Zagórz, od północy z gmina Bukowsko i Rymanów, z kolei od zachodu gmina Dukla.

reklama

Teren gminy Komańcza podobnie, jak całe Bieszczady, stanowi część Karpat Zewnętrznych, które są zbudowane z tak zwanego fliszu karpackiego, czyli skał osadowych powstałych na dnie zbiornika morskiego, który zalewał te tereny przez około 100 milionów lat. Świat roślinny i zwierzęcy tych obszarów jest charakterystyczny dla Karpat Wschodnich. Niezwykle bogaty jest tu również świat zwierząt. Wśród dzikich leśnych ostępów żyją: niedźwiedzie, wilki, lisy, bobry, żubry, rysie, żbiki i wydry, sarny, jelenie i dziki. Z mniejszych ssaków: borsuki, tchórze, kuny, łasice i wiewiórki. Spotkać można czarnego bociana, orlika krzykliwego, czaplę, dzikie kaczki i gęsi, ale przede wszystkim orła przedniego i puchacza.

reklama

Co warto zobaczyć w Komańczy?

Przejeżdżając bądź będąc w Komańczy bez wątpienia warto zatrzymać się i odwiedzić Klasztor Sióstr Nazaretanek, kojarzony przez wielu przede wszystkim za sprawą Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego władze komunistyczne internowały tam w latach 1955-1956. Do dziś istnieje tam izba poświęconą pamięci Kardynała, w której znajdują się nieliczne pamiątki po nim. Wokół klasztoru rozciąga się park, po którym można swobodnie spacerować. Innym ważnym punktem jest dawna greckokatolicka cerkiew parafialna Opieki Matki Bożej, wzniesiona w 1802 roku. Cerkiew wraz z dzwonnicą stanowi jeden z trzech zachowanych przykładów wschodniołemkowskiego budownictwa sakralnego. Na cmentarzu przy cerkwi jest kilka nagrobków z II połowy XIX i początku XX wieku, między innymi tutejszego proboszcza (parocha) ks. Wasylija Sanczyna (zm. w 1853 roku).

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama