reklama

Uroczyste poświęcenie i nadanie sztandaru Gminie Komańcza. Dzień, który na zawsze zapisze się na kartach historii [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Uroczyste poświęcenie i nadanie sztandaru Gminie Komańcza. Dzień, który na zawsze zapisze się na kartach historii [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
90
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Aktualności To historyczny moment dla gminy Komańcza, której nadano uroczyście sztandar będący wyróżnieniem i uhonorowaniem. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, posłowie, przedstawiciele województwa, okolicznych gmin i powiatów. „Sztandar jeszcze bardziej zjednoczy społeczność do wspólnego działania na rzecz naszej małej ojczyzny” – powiedział gospodarz Roman Bzdyk.

Sztandar jest najważniejszym znakiem i symbolem wyróżniającym i jednoczącym daną zbiorowość oraz podnoszącym jej prestiż. W Polsce tradycja sztandaru wywodzi się z czasów rycerskich i jest szeroko rozpowszechniona wśród różnych zorganizowanych społeczności.

Uroczystość nadania sztandaru w Komańczy

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej sprawowanej w rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. św. Józefa w Komańczy pod przewodnictwem abp Adama Szala, metropolity przemyskiego. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli obok świątyni, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego nastąpił najważniejszy moment, czyli oficjalne nadanie sztandaru Gminie Komańcza. Odbyło się to poprzez wbicie symbolicznych gwoździ do drzewca, poświęcenie oraz przekazanie go przez Adama Pasiniewicza, przewodniczącego Rady Gminy Komańcza na ręce wójta Romana Bzdyka. Gospodarz tego terenu wręczył następnie sztandar pocztowi, który zaprezentował go wszystkim zgromadzonym.

Od teraz sztandar będzie towarzyszył lokalnej społeczności przy wszystkich ważnych wydarzeniach. Na co dzień będzie on umieszczony w honorowym miejscu na sali obrad, gdzie przypomni o istocie podejmowanych decyzji, zachowaniu wzajemnego szacunku podczas toczących się dyskusji i rzetelnej pracy dla dobra tej małej ojczyzny. Będzie także inspiracją do działań na rzecz utrwalenia historii gminy. Symbole zawsze łączyły, nawet wtedy, gdy karty historii były zapisane tragicznymi wydarzeniami

– powiedział Roman Bzdyk.

Gospodarz gminy Komańcza przypomniał o trudnej przeszłości tych ziem, mówiąc o latach rozwoju przeplatających się z okresami pojawiających się trudności gospodarczych, a co za tym idzie zróżnicowaniem poziomu życia ludności. Region ten na przestrzeni wieków nie uniknął złych doświadczeń związanych z najazdami, zaborami, wydarzeniami mającymi miejsce w czasie wojen.

Głęboko wierzę w to, że wielokulturowość, zachowanie minionych tradycji i ich poszanowanie powinno łączyć. Dla zachowania tego co dobre i odrzuceniu tego co było złe w przeszłości, należy budować teraźniejszość i przyszłość. Przekazywany sztandar to doskonałe połączenie historii i czasów obecnych. Pragnę, by zawsze nas łączył. Mając go w zasięgu wzroku jako mieszkańcy gminy Komańcza miejmy poczucie prawdziwej wspólnoty

– dodał wójt.

Sztandar Gminy Komańcza

Sztandar związany jest ściśle z historią tej ziemi. Złoty gryf na błękitnym polu tarczy był w przeszłości herbem Woli Miechowej, która w czasach swojej świetności posiadała prawa miejskie i jest częścią gminy, stąd na sztandarze złocisty napis „Gmina Komańcza jako sukcesorki herbu”. Nie brak też elementów w postaci jodłowo-bukowych motywów dekoracyjnych związanych z tutejszym środowiskiem naturalnym. Godło Rzeczypospolitej Polskiej otoczone jest napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Historyczny orzeł Zygmunta I Starego umieszczony w głowicy drzewka nawiązuje do przywileju lokacyjnego Komańczy. Nie zabrakło utrwalenia pobytu Wielkiego Polaka Prymasa Stefana Wyszyńskiego na odosobnieniu w klasztorze w Komańczy, stąd na głowicy został umieszczony krzyż.

Najważniejszy jest szacunek

Podczas uroczystego nadania sztandaru głos zabrał między innymi poseł Tadeusz Chrzan, który zwrócił szczególną uwagę na wartości, będące spoiwem scalającym każdą wspólnotę. O szacunku do drugiego człowieka, patriotyzmie, historii, kulturze i tradycjach mówił również poseł Piotr Uruski oraz wicemarszałek Piotr Pilch.

Bardzo dobrze, że uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, bo eucharystia to przecież dziękczynienie, a winni jesteśmy czynić dziękczynienie przede wszystkim Panu Bogu a w dalszej kolejności ludziom. Sztandar to wielki symbol, przed którym uklękamy, całujemy, przysięgamy, kiedy trzeba bronimy go, a bywa i tak, że za sztandar giniemy. Ma on być ostoją, by w sytuacji, kiedy dla gminy Komańcza przyjdą trudniejsze chwile – oby nie – był wielkim symbolem stałości i wartości

– powiedział Grzegorz Nieradka, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zakończenie Roman Bzdyk wraz z Adamem Pęziołem, prezesem Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, wręczyli abp Adamowi Szalowi wyjątkową ikonę w podziękowaniu za obecność. Uroczystość uświetnił występ artystyczny grupy Soul z Sanoka pod przewodnictwem dr Moniki Brewczak, która wykonała dwa patriotyczne utwory.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy