reklama

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy. Piękny budynek na niewielkim wzgórzu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy. Piękny budynek na niewielkim wzgórzu [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
38
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Warto zobaczyćNa zachód od centrum Komańczy, na niewielkim wzgórzu wznosi się piękna prawosławna drewniana cerkiew. Niestety, to co dziś możemy tu podziwiać, to rekonstrukcja poprzedniej świątyni, która spłonęła doszczętnie w 2006 roku. Oryginalna budowla została wzniesiona ponad 220 lat temu.
reklama

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy

Pierwsza cerkiew prawosławna w Komańczy istniała już około 1530 roku. W 1800 roku pożar zniszczył stary obiekt, jednak już trzy lata później ukończono budowę ołtarza, a następnie całość cerkwi. W 1836 roku dobudowano zakrystię i zwieńczono ją czwartym hełmem. Niestety i ta budowla została pochłonięta przez ogień. Z niewyjaśnionych przyczyn do pożaru doszło 13 września 2006 roku. Następnego dnia prawosławny arcybiskup przemyski i nowosądecki Adam Dubec zapowiedział jej odbudowę w kształcie sprzed tego nieszczęśliwego zdarzenia.

reklama

W dniach 13–14 października 2010 roku dokonano uroczystej konsekracji odbudowanej w kształcie sprzed pożaru świątyni. Cerkiew poświęcił metropolita warszawski i całej Polski Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz inni hierarchowie PAKP.

Fot. kakaa, fotopolska.eu

Okres przed pożarem świątyni

Przed pożarem cerkiew była orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Trójdzielny budynek świątyni, z kruchtą o konstrukcji szkieletowej, był wielokrotnie remontowany w latach 1919, 1955, 1970, 1983. Ołtarz za ikonostasem fundacji Grzegorza Dido pochodzi z 1803 roku. Ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem (skradziona w 1991 roku) w typie Matki Boskiej Rzymskiej - kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łopieńskiej. Ołtarzyk przygotowania darów pochodzi z końca XVII wieku.

reklama

Fot. mir242, fotopolska.eu

Cerkiew i cmentarz przycerkiewny otacza mur z surowego kamienia z wkomponowaną dzwonnicą o konstrukcji słupowej, oszalowaną u góry ze ślepą latarnią, nakrytą namiotowym dachem. Odnowiona dzwonnica datowana jest na 1834 rok i posiada dzwon z 1882 roku.

Ważny punkt na mapie obiektów sakralnych

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy wraz z dzwonnicą stanowi jeden z trzech – oprócz Turzańska i Rzepedzi – zachowanych przykładów wschodniołemkowskiego budownictwa sakralnego. Na cmentarzu przy cerkwi jest kilka nagrobków z II połowy XIX i początku XX wieku, między innymi tutejszego proboszcza (parocha) ksiądza Wasylija Sanczyna, zmarłego w 1853 roku.

reklama

Powojenne dzieje cerkwi

Powojenne dzieje tej cerkwi są niezwykle zawiłe. Po 1947 roku była jedną z dwóch cerkwi greckokatolickich, w których nieprzerwanie odprawiano nabożeństwa w tym obrządku. Proboszczem był wówczas ksiądz Emilian Kaleniuk. Po jego śmierci w 1961 roku, cerkiew została podstępnie odebrana i zamknięta przez władze, ze względu na zdelegalizowanie kościoła greckokatolickiego na terenie kraju. Krążyły pogłoski o zamiarze rozebrania i w najlepszym wypadku przekazania cerkwi do skansenu w Sanoku. Dopiero po przejściu na prawosławie kilku rodzin i zintegrowaniu się tej nielicznej społeczności w parafię, przekazano im klucze, nie dając jednak świątyni na własność. W ten sposób uratowano ją od likwidacji. Do dziś pozostaje ich domem modlitw. Obecnie parafia prawosławna skupia 24 rodziny, w dwóch cerkwiach w Komańczy i Turzańsku. Należy do Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej (z katedrą w Sanoku), Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej w Polsce.

źródło: komancza.pl, Adam Sapeta, OT NID w Rzeszowie

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama