reklama

Nowa tablica upamiętnia trudne momenty historii Bieszczad

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Gmina Lutowiska - Aktualności i ogłoszenia

Nowa tablica upamiętnia trudne momenty historii Bieszczad - Zdjęcie główne

foto Facebook/Gmina Lutowiska - Aktualności i ogłoszenia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTo być może małe, ale ważne wydarzenie, które przywołuje trudne momenty historii regionu. Władze gminy Lutowiska poinformowały o zamontowaniu nowej tablicy upamiętniającej akcję przesiedleńczą mieszkańców Sokalszczyzny do Lutowisk. Z jej treścią można się zapoznać Zespole Szkół w Lutowiskach.
reklama

Przy Zespole Szkół w Lutowiskach zamontowana została nowa tablica upamiętniająca akcję przesiedleńczą mieszkańców Sokalszczyzny do Lutowisk

– poinformowali miejscowi urzędnicy w mediach społecznościowych.

Warto więc przypomnieć, że w latach 1944–1951 Lutowiska należały do Związku Radzieckiego i nosiły nazwę Szewczenko. W tym okresie rozpoczęły się wysiedlenia ludności ukraińskiej do ZSRR, a następnie w 1947 roku w ramach akcji „Wisła” doszło do kolejnej fazy wysiedleń, prowadzącej do całkowitego wyludnienia terenu. Po tych wydarzeniach teren ponownie objęła we władanie przyroda, a miejscowa zabudowa została zniszczona. Po 1951 roku doszło do zmiany granic Polski w wyniku tzw. „wyrównania granic” między Polską a Związkiem Radzieckim. W efekcie Akcji HT – 1951 do dzisiejszych gmin Ustrzyki Dolne, Czarna oraz Lutowiska zostało przesiedlonych 1097 rodzin, co stanowiło łącznie 3934 osoby.

reklama

Po tych wydarzeniach zaczyna się powojenna historia Lutowisk już w granicach Polski. Decyzją rządów PRL i ZSRR, związanych z odkryciem złóż węgla kamiennego na terenie byłego powiatu sokalskiego, teren Lutowisk powrócił do Polski. Do Związku Radzieckiego włączono lewobrzeżną część Sokala – Zabuże, a także Bełz, Krystynopol, Waręż, Uhnów i sąsiednie miejscowości. W zamian przekazano Polsce: Ustrzyki Dolne, Czarną, Lutowiska oraz okoliczne wsie. W rezultacie na teren gminy przybyli wysiedleni mieszkańcy Sokalszczyzny, a zasiedlanie Bieszczadów rozpoczęło się na nowo.

reklama

Z 28 istniejących przed wojną wsi na terenie obecnej gminy jedynie 17 jest obecnie zamieszkanych. W 1931 roku teren ten zamieszkiwało 21 398 osób, natomiast w 1994 roku liczba ta spadła do 2145. Dodatkowo, lokalizacja ferm hodowlanych na terenie gminy w czasach PRL spowodowała poważne zagrożenia ekologiczne, prowadzące do zmiany stosunków wodnych, erozji gleb oraz niszczenia pokrywy roślinnej i obiektów przyrodniczych.

reklama

Warto zatem odwiedzić Lutowiska i zapoznać się ze szczegółami tej trudnej historii. Nowa tablica upamiętniająca akcję przesiedleńczą mieszkańców Sokalszczyzny do Lutowisk stanowi ważne przypomnienie trudnych chwil z historii regionu, a także pozwala na refleksję nad przeszłością i znaczeniem tych wydarzeń dla społeczności lokalnej.

źródła: ZS w Lutowiskach, Wikipedia, Powiat Bieszczadzki, Gmina Lutowiska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama