Nie;egalny „rajd” po bieszczadzkim lesie
Nielegalne rajdy pojazdami mechanicznymi po lasach stanowią problem w bieszczadzkich lasach, ale nie tylko. Choć quad jest popularnym pojazdem rekreacyjnym, który może dostarczyć wiele frajdy podczas jazdy w odpowiednich miejscach, niektórzy nieodpowiedzialni entuzjaści decydują się na używanie go w nielegalnych celach. Las, będący miejscem życia dzikich zwierząt i źródłem zdrowia dla naszego ekosystemu, cierpi na skutek takich działań. W ostatnim czasie w celu ograniczenia tego typu akcji, strażnicy leśni z nadleśnictw w Baligrodzie i Cisnej zorganizowali zasadzkę na bezprawnie korzystających z terenów leśnych kierowców pojazdów terenowych. Jak informuje nas Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na kierowców nałożono siedem mandatów karnych w wysokości po 1000 złotych każdy. Ponadto pouczono trzech kierowców samochodów osobowych.
Kradzież drewna i próba staranowania strażnika leśnego
Patrole w lasach na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie prowadzone są regularnie. Jedno z takich działań było realizowane wspólnie przez strażników z nadleśnictw: Dukla, Kołaczyce i Strzyżów. W sobotę, 30 września, na obszarze Nadleśnictwa Dukla złapano na gorącym uczynku sprawcę kradzieży drewna.
W tej sprawie trwa dochodzenie
– przekazuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Dzień później, w niedzielę 1 października nałożono trzy mandaty na łączną kwotę 1200 złotych dla obywateli Rumunii penetrujących lasy za grzybami, którzy złamali zakaz wjazdu do lasu w Barwinku i Daliowej. Najgroźniejszym jednak zdarzeniem była próba staranowania strażnika leśnego przez kierowcę quada, która skończyła się obrażeniami dłoni u funkcjonariusza.
Kierujący pojazdem, widząc zatrzymującego go strażnika, najpierw zwolnił, po czym przyspieszył gwałtownie, powodując u interweniującego obrażenia dłoni. Trwa ustalanie tożsamości sprawcy
– informuje Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.
Zdarzenie miało miejsce w leśnictwie Tarnowiec na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce.
Wówczas też zatrzymano do kontroli innego uczestnika tej grupy. W innych miejscach doszło też do naruszeń prawa o lżejszym charakterze, stąd pouczenia dla osoby prowadzącej psa bez smyczy i wjeżdżających na teren leśny pojazdami silnikowymi. Akcja, jak widać, spełnia swoje cele
– dodaje Wojciech Zajdel.
Akcja „Jesień 23”
Jesień sprzyja nie tylko poszukiwaniom grzybów, ale również obfituje w inne leśne smakołyki. To czas, gdy las prezentuje się w pełnej krasie, a dojrzałe owoce i nasiona drzew kuszą zbieraczy. Podejmując wyprawę w malownicze ostępy leśne, warto pamiętać o konieczności zachowania bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i innych. Ważne jest również przeciwdziałanie degradacji środowiska, takiej jak rozjeżdżanie ściółki czy nieodpowiednie zachowania, które mogą zakłócać spokój zwierząt. Niestety, w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do niepożądanych zachowań. W odpowiedzi na te wyzwania, akcja „Jesień 23” skupia się na szeroko pojętym bezpieczeństwie zarówno dla ludzi, jak i dla lasu, a wszystko to poprzez podejmowanie działań prewencyjnych.
Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych, ochronę zasobów przyrodniczych oraz w sytuacji koniecznej egzekwowanie od osób korzystających z lasów zachowań, zgodnych z obowiązującymi przepisami
– informują leśnicy.
Akcja „Jesień 23” potrwa do 8 października.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.