reklama
reklama

Moratorium na wycinkę lasów w Bieszczadach przedłużone. Jakie zmiany wprowadzono?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Moratorium na wycinkę lasów w Bieszczadach przedłużone. Jakie zmiany wprowadzono? - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościMinister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, ogłosiła przedłużenie obowiązywania moratorium na wycinkę lasów w Polsce. Decyzja obejmuje zmiany dotyczące Nadleśnictwa Bircza, gdzie zmniejszono obszar objęty ochroną. Trwa praca nad wprowadzeniem przepisów, które zapewnią trwałą ochronę przyrodniczo cennych terenów leśnych.
reklama

Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 8 stycznia 2024 roku, nakazała Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych wstrzymanie lub ograniczenie pozyskiwania drewna na terenie całego kraju, obejmując obszar ponad 94 tysięcy hektarów. Na Podkarpaciu decyzja ta dotknęła osiem nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie: Baligród, Bircza, Cisna, Dukla, Komańcza, Lutowiska, Rymanów i Stuposiany, łącznie obejmując ponad 18 tysięcy hektarów. W związku z tym na przestrzeni ostatnich miesięcy prowadzone były konsultacje społeczne. W najnowszej decyzji z września 2024, postanowiono przedłużyć obowiązywanie moratorium do czasu, aż Lasy Państwowe opracują i wdrożą systemowe rozwiązania w zakresie ochrony lasów.

reklama

Jednym z kluczowych elementów tej decyzji jest zmniejszenie obszaru moratorium na terenie Nadleśnictwa Bircza. „Strefa niebieska” – obejmująca ponad 4000 ha lasów – została wyłączona spod ochrony, a dalsze zarządzanie tym obszarem będzie realizowane przez Lasy Państwowe. Minister Paulina Hennig-Kloska podkreśla, że decyzja ta była wynikiem intensywnych konsultacji z leśnikami i innymi instytucjami.

Przedłużam moratorium do czasu, aż Lasy Państwowe wprowadzą systemowe rozwiązania chroniące najcenniejsze przyrodniczo lasy. Przedstawiciele dyrekcji Lasów Państwowych przyszli do mnie z inicjatywą przejęcia odpowiedzialności za realizowanie ochrony zapisanej w moratorium

– mówi minister Paulina Hennig-Kloska.

reklama

Zmiana moratorium na obszarze Nadleśnictwa Birczy obejmuje redukcję terenów objętych ochroną.

reklama

Zmniejszyła się powierzchnia moratorium na obszarze Nadleśnictwa Bircza z ponad 12 tysięcy hektarów do około 8 tysięcy hektarów. Jest to ponad 30% mniej niż w pierwszej wersji moratorium. Co więcej, na tym obszarze nie będzie ograniczeń w prowadzeniu gospodarki leśnej

– zauważa poseł Bartosz Romowicz.

Jednocześnie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dyspozycję do Lasów Państwowych, aby wskazały nowe tereny przyrodniczo cenne, które wymagają ochrony. Mają one być wytypowane w ciągu najbliższych 21 dni i być zgodne z unijną strategią bioróżnorodności na 2030 rok. Nowe obszary ochronne mają na celu wzmocnienie ochrony retencji wód, przeciwdziałanie erozji i wsparcie ekologicznej równowagi.

Priorytet ochrony lasów

Ochrona lasów jest priorytetem rządu, co potwierdziła ministra Paulina Hennig-Kloska w swoich wcześniejszych wypowiedziach. Styczniowe moratorium stanowiło wyraźny krok w kierunku ochrony zasobów przyrodniczych. W trakcie obowiązywania moratorium leśnego wypracowano narzędzia, które zapewnią trwałą ochronę najcenniejszych przyrodniczo lasów.

Gdybym miała jeszcze raz podjąć decyzję o moratorium, przez wielu tak krytykowaną, zrobiłabym dokładnie to samo. Wyłączyliśmy z wycinki m.in. lasy wodochronne. Wrześniowa powódź pokazała, jak ważną pełnią rolę

– podkreśla minister Hennig-Kloska.

Na zakończenie minister zapewniła, że dalsze działania na rzecz ochrony lasów będą prowadzone w konsultacji z ekspertami i przy wsparciu społeczeństwa, a kolejne zmiany w ochronie lasów są konieczne i nieuniknione.

Jak czytamy, Ministerstwo Klimatu i Środowiska stale i aktywnie monitoruje sytuację przedsiębiorstw w sektorze leśno-drzewnym. Od początku swojej kadencji resort stawia na dialog ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces ochrony polskich lasów. W marcu 2024 roku ministerstwo wprowadziło pakiet dla przemysłu drzewnego, który gwarantuje przedsiębiorcom: zapewnione dostawy surowca w odpowiednich ilościach oraz możliwość zakupu drewna w racjonalnych cenach, zwłaszcza dla lokalnych odbiorców.

W maju 2024 roku do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła ustawa o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Ma ona na celu wypracowanie wytycznych, które pozwolą na identyfikację lasów cennych przyrodniczo oraz ważnych społecznie.

W dialogu z kluczowymi interesariuszami, takimi jak Lasy Państwowe, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Polski Związek Pracodawców Leśnych, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych oraz społeczeństwo, zorganizowano Ogólnopolską Naradę o Lasach. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii Polski.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama