Zima to szczególny okres wyzwań dla leśnictwa. Jak informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, wysokie populacje zwierzyny – sarn, jeleni oraz żubrów – stanowią zarówno powód do dumy, jak i poważne zagrożenie dla młodych drzew.
Wysokie stany zwierzyny w lasach Podkarpacia mogą być powodem do dumy. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzyna płowa w okresie zimy może wyrządzić duże szkody w uprawach leśnych poprzez zgryzanie pędów młodych drzewek, stanowiących dla niej cenne uzupełnienie pokarmu
– wyjaśnia Edward Marszałek.
To właśnie zimą rosnące potrzeby pokarmowe tych zwierząt przekładają się na szkody w lasach, szczególnie w młodych uprawach jodłowych, które ze względu na dużą ilość tak zwanwgo „żeru pędowego” przyciągają całe stada. W ostatnich latach mocno rosną szkody od coraz liczniejszej populacji bieszczadzkich żubrów, zwłaszcza bytującej na terenie nadleśnictw Baligród, Komańcza i Lesko.
Kompleksowa ochrona upraw leśnych
W walce z zagrożeniem ze strony zwierzyny leśnicy stosują różnorodne metody ochrony drzewek. Jak podkreśla Tomasz Najbar, główny specjalista ds. ochrony lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ogrodzenie upraw wysokim parkanem wykonanym z siatki, który fizycznie uniemożliwia zwierzynie dostęp do młodych drzew.
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Aby uniknąć szkód, leśnicy od lat zabezpieczają uprawy leśne przed zgryzaniem, stosując do tego celu rozmaite metody. Najskuteczniejsze jest grodzenie wysokim parkanem ze specjalnej siatki, co chroni przed penetracją ze strony zwierzyny, w ten sposób zabezpiecza się najcenniejsze uprawy
– zaznacza Tomasz Najbar.
W tym roku ogrodzono już 388 hektarów nowych upraw, a kilkaset hektarów upraw z lat ubiegłych zostało poddanych remontom ogrodzeń.
Nie wszystkie obszary jednak są grodzone. Na terenach nieogrodzonych drzewka zabezpiecza się poprzez smarowanie pędów substancjami chemicznymi, które, mimo że obojętne dla środowiska, mają odstraszające właściwości dla zwierząt. Ta skuteczna metoda obejmuje na terenie RDLP w Krośnie aż 4,5 tysiąca hektarów. Dodatkowo modrzewie, które charakteryzują się szybkim wzrostem, są zabezpieczane poprzez palikowanie.
Kosztowna inwestycja w ochronę lasów
Całkowity koszt zabezpieczania upraw leśnych w regionie sięga 10 milionów złotych. Wysoka cena tych zabiegów odzwierciedla skalę wyzwania, jakie stoi przed leśnikami oraz ich determinację w zachowaniu leśnych zasobów. Chemiczne środki odstraszające stosowane są również na starszych drzewach, chroniąc je przed tak zwanym spałowaniem, czyli obgryzaniem kory przez zwierzęta.
Rola dokarmiania zwierzyny i „drzew zgryzowych”
Zabezpieczanie drzew w lasach to tylko część strategii. Ważnym uzupełnieniem ochrony drzewek przed zwierzyną jest zimowe dokarmianie, które zapobiega nadmiernemu niszczeniu młodych drzew. Już latem leśnicy przygotowują specjalną „liściarkę”, która w okresie zimowym zastępuje świeże pędy i stanowi uzupełnienie diety jeleni, których ulubionym przysmakiem jest kora osiki i wierzby.
W tym celu zimą ścina się tzw. drzewa zgryzowe, takie jak osika i różne gatunki wierzb, które pozostawiane są na miejscu do wiosny, aby odciągnąć zwierzynę od upraw leśnych
– wyjaśnia Edward Marszałek.
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Taka strategia pozwala na skuteczniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i minimalizację strat w uprawach.
Skutki wzrostu populacji żubrów na Podkarpaciu
Jednym z największych wyzwań dla leśników jest rosnąca populacja żubrów w regionie, licząca już ponad 800 osobników. Te masywne zwierzęta, mimo że są symbolem polskiej przyrody, wyrządzają duże szkody w starszych drzewostanach, obgryzając ich korę.
Na powierzchniach leśnych niechronionych występują szkody od zwierzyny, które w 2023 roku, uwzględniając szkody bieżące i niezregenerowane z poprzednich lat, oszacowano na ponad 5 tysiącach hektarów, przy czym najwięcej, bo aż 3555 ha, to szkody powodowane przez żubry
– zauważa Edward Marszałek.
Obgryzione drzewa są narażone na infekcje grzybowe, co prowadzi do ich zamierania, a w konsekwencji obniża wartość drewna i przyczynia się do degradacji zasobów leśnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.