reklama

Dwanaście lat temu w zagrodzie pokazowej w Mucznem pojawiła się trójka pierwszych żubrów ze Szwajcarii. To Uroa, Tjlii oraz Urkan

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwanaście lat temu w zagrodzie pokazowej w Mucznem pojawiła się trójka pierwszych żubrów ze Szwajcarii. To Uroa, Tjlii oraz Urkan - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościMija 12 lat od kiedy w pokazowej zagrodzie w Mucznem pojawiły się pierwsze żubry ze Szwajcarii. Były to dwie trzyletnie krowy Uroa i Tjlii oraz dwuletni byk Urkan.
reklama

Pierwsze żubry w Bieszczadach

W 1963 roku, po długotrwałej absencji, żubry powróciły w Bieszczady. Decyzję o ich reintrodukcji podjęto z myślą o odbudowie populacji, która ucierpiała w wyniku działań wojennych. Muczne, związane od lat z bieszczadzkimi żubrami, pełni rolę ważnego miejsca dla tego gatunku. Pierwsze informacje o tej osadzie sięgają XIX wieku, związane z intensywną eksploatacją i gospodarowaniem terenami leśnymi w Dolinie Górnego Sanu. By usprawnić transport drewna, do Mucznego doprowadzono nawet kolej wąskotorową. Status osady, jak i pozostałej części Górnego Sanu uległ zmianie w 1975 roku, gdy Urząd Rady Ministrów organizując tam ośrodek łowiecki, zamknął ten obszar dla osób postronnych.

reklama

Powstanie zagrody pokazowej

W celu ochrony tych pięknych ssaków, na siódmym kilometrze drogi prowadzącej ze Stuposian do Mucznego, w 2012 roku powstała zagroda pokazowa. Jej głównym założeniem była od samego początku poprawa kondycji genetycznej bieszczadzkich żubrów oraz chęć odtworzenia stada „Górny San”. Żubry podatne są na wiele chorób, w tym na zarażenie gruźlicą. Właśnie z tą chorobą borykało się stado żyjące na terenie nadleśnictwa Stuposiany. W zagrodzie przebywają żubry linii białowiesko-kaukaskiej pochodzące z Polski, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

reklama

Z kart historii – co wydarzyło się 12 lat temu?

16 lutego 2012 roku, po 30-godzinnej podróży do Nadleśnictwa Stuposiany dotarła trójka żubrów ze Szwajcarii. Od początku zamieszkała ona w czterohektarowej zagrodzie pokazowej. Były to dwie trzyletnie krowy Uroa i Tjlii oraz dwuletni byk Urkan – wszystkie pochodzą z ogrodów zoologicznych w Bernie i Goldau.

reklama

Rozładunek zwierząt przeprowadzany był już niemal w ciemnościach. Zwierzęta opuszczały kolejno skrzynie, po czym zaczęły szusowanie w metrowym śniegu, co znaczy, że długą podróż zniosły znakomicie. Przywiezione ponad 11 lat temu osobniki zostały dobrane z uwagi na relatywnie dalekie pokrewieństwo z bieszczadzkimi. Pierwszą noc spędziły zwiedzając nowe miejsce pobytu. Wydeptały sobie ścieżkę do wodopoju, rankiem podeszły w okolice paśnika, w którym zgromadzona była spora rozmaitość karmy.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama