reklama

To jeden z najbardziej fascynujących ptaków wodnych. Możemy go spotkać na Jeziorze Myczkowieckim [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

To jeden z najbardziej fascynujących ptaków wodnych. Możemy go spotkać na Jeziorze Myczkowieckim [WIDEO] - Zdjęcie główne

Nurogęś i Jezioro Myczkowieckie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTo jeden z najbardziej fascynujących ptaków wodnych występujących w Europie i Azji. Choć nie jest tak popularny jak łabędzie czy kaczki, jego unikatowe cechy i zachowania warte są bliższego poznania. Nurogęś, bo o niej mowa jako jeden z nielicznych osobników w Polsce, żyje na Jeziorze Myczkowieckim.
reklama

Jezioro Myczkowieckie to miejsce, gdzie bardzo często możemy spotkać wiele ptaków wodnych. W ostatnich dniach pracownicy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, zwrócili uwagę, że wśród kaczek pojawiających się podczas chłodnych miesięcy na zbiorniku w okolicach miejscowości Myczkowce są gatunki zaliczane do traczy: nurogęś, szlachara oraz bielaczka.

Są to kaczki nurkujące, wyróżniające się hakowatym, ostro piłkowanym dziobem, któremu zawdzięczają nazwę grupy tracz. To zawód tartaczny polegający na przecinaniu pni drzew na tarcicę, czyli surowe deski

reklama

– czytamy w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Fot. DickDaniels/theworldbirds.org

Największym przedstawicielem grupy traczy, które występują na całej północy Europy, Azji i kontynentu amerykańskiego, jest tracz nurogęś o długości ciała do 1 metra i rozpiętości skrzydeł do 1,5 metra. Wyróżnia się smukłym ciałem i długą szyją. Ubarwienie jej piór jest sezonowe: w okresie letnim dominuje czarne z białymi plamami, podczas gdy w zimie staje się ono znacznie jaśniejsze.

Doskonałe zdolności nurkowania

Jest to ptak drapieżny, który żywi się głównie rybami. Posiada wyjątkowo dobrze przystosowany dziób do chwytania i zjadania ryb, a jej doskonałe zdolności nurkowania pozwalają na łapanie pokarmu nawet na głębokościach do 60 metrów. Wszystkie tracze łowią też bez trudu nawet w strumieniach i bystrych rzekach, mogą przebywać znaczne odległości pod wodą, płyną pod prąd. Ponadto, dieta nurogęsi uzupełniona jest przez różne małe zwierzęta wodne, takie jak skorupiaki czy mięczaki.

reklama

Nurogęś (widoczna na powyższym filmie), rzadko zjada ofiary większe niż 10 centymetrów. Jednak dzięki zdolności rozszerzania gardła jest w stanie połknąć ryby tak duże, jak ta sfilmowana. Charakterystyczny dziób tego ptaka ułatwia przytrzymywanie śliskiej zdobyczy, którą manipuluje na powierzchni wody, a następnie połyka

– informuje Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Nadleśnictwo zwraca też uwagę, że pomimo silnego związku ze środowiskiem wodnym, gatunek ten na miejsce lęgu wybiera zwykle dziuple wykute wysoko w koronach drzew, a także nie gardzi budkami lęgowymi. Spośród gniazdujących w Polsce kaczek dziuple wykorzystuje jeszcze tylko gągoł.

reklama

Migracje i wędrówki ptaków

Jeden z najbardziej intrygujących aspektów życia nurogęsi obejmuje ich sezonowe wędrówki, co świadczy o ich zdumiewającej zdolności do przemierzania rozległych obszarów pomiędzy miejscami lęgowymi a zimowiskami. Te ptaki, w zależności od swojej populacji, potrafią pokonywać nawet kilka tysięcy kilometrów, wykorzystując przy tym zróżnicowane prądy powietrzne i utrzymując imponujące prędkości podczas migracji.

źródło: Dawid Ciosek/Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, kl-ostoja.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama