Dzięki specjalnym metalowym obrączkom, ornitolodzy mogą szczegółowo badać drogi migracji ptaków, a także otrzymywać informacje dotyczące ich zachowań, takie jak prędkość i wysokość lotu. Jak zapewniają specjaliści, obroże nie przeszkadzają ptakom w pobieraniu pożywienia, oddychaniu ani w żadnych innych czynnościach życiowych. Obroże są zgodne z wytycznymi w tym zakresie, a badacze otrzymali zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na te działania.
Ważny jest kolor opaski i jej symbol często bezpośrednio mówiący w jakim kraju został oznaczony zaobserwowany ptak. Obrączka kolorowa zawiera kombinację cyfrową, literową lub cyfrowo-literową w celu łatwiejszej identyfikacji ptaka bez konieczności odłowu.
Łabędzie w Polsce
Łabędź jest zwierzęciem wędrownym, jednak co roku na terenie Polski zimuje nawet kilkanaście tysięcy osobników tego gatunku. Zdrowy łabędź, będący w pełni sił, dzięki bogatym zapasom tłuszczowym jest w stanie przetrwać bez pożywienia nawet miesiąc. Pokarm wydobywa głównie z dna zbiornika, wykonując charakterystyczne nurkowanie przednią połową ciała.Przy okazji warto przypomnieć, że ptaki wodne warto dokarmiać dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. W żadnym wypadku nie wolno karmić ich pieczywem. Odpowiednim pożywieniem dla łabędzi i kaczek są między innymi gotowane, drobno pokrojone warzywa, takie jak groszek, kukurydza, marchewka i ziemniaki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.