Reklama

Reklama

Łabędzie z obrożą na Zalewie Myczkowieckim w Bóbrce. Co oznacza charakterystyczna obrączka na szyi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Na wodach Zalewu Myczkowieckim można obserwować łabędzie z opaską na szyi. Wiele osób zastanawia się, co to takiego i czemu ma to służyć. Specjaliści uspokajają wyjaśniając, że jest to nadajnik GPS, który pozwala na przeprowadzenie badań dotyczących, między innymi migracji łabędzi.

Dzięki specjalnym metalowym obrączkom, ornitolodzy mogą szczegółowo badać drogi migracji ptaków, a także otrzymywać informacje dotyczące ich zachowań, takie jak prędkość i wysokość lotu. Jak zapewniają specjaliści, obroże nie przeszkadzają ptakom w pobieraniu pożywienia, oddychaniu ani w żadnych innych czynnościach życiowych. Obroże są zgodne z wytycznymi w tym zakresie, a badacze otrzymali zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na te działania.

Ważny jest kolor opaski i jej symbol często bezpośrednio mówiący w jakim kraju został oznaczony zaobserwowany ptak. Obrączka kolorowa zawiera kombinację cyfrową, literową lub cyfrowo-literową w celu łatwiejszej identyfikacji ptaka bez konieczności odłowu.

Łabędzie w Polsce

Łabędź jest zwierzęciem wędrownym, jednak co roku na terenie Polski zimuje nawet kilkanaście tysięcy osobników tego gatunku. Zdrowy łabędź, będący w pełni sił, dzięki bogatym zapasom tłuszczowym jest w stanie przetrwać bez pożywienia nawet miesiąc. Pokarm wydobywa głównie z dna zbiornika, wykonując charakterystyczne nurkowanie przednią połową ciała.

Przy okazji warto przypomnieć, że ptaki wodne warto dokarmiać dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. W żadnym wypadku nie wolno karmić ich pieczywem. Odpowiednim pożywieniem dla łabędzi i kaczek są między innymi gotowane, drobno pokrojone warzywa, takie jak groszek, kukurydza, marchewka i ziemniaki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy