Kolejna dobra informacja dla miłośników bieszczadzkiej włóczęgi. Pod koniec czerwca Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji podkarpackim gminom na realizację inwestycji w ramach konkursu „Czas na Podkarpackie – edycja I”. Chodzi o zadania obejmujące zagospodarowanie i modernizację przestrzeni dla rozwoju turystyki i infrastruktury turystycznej przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
Jak informują przedstawiciele gminy Lutowiska, znalazła się ona wśród beneficjentów wspomnianego konkursu.
Będziemy realizować zadanie pn.: Poprawa stanu infrastruktury turystycznej w Gminie Lutowiska poprzez remont oznakowania fragmentu ścieżki historyczno-przyrodniczej Przysłup Caryński – Krywe nad Sanem
– nie kryją zadowolenia urzędnicy.
Jak opisują przyrodnicy z Parku Krajobrazowego Doliny Sany, ścieżka historyczno-przyrodnicza „Przysłup Caryński – Krywe nad Sanem” – długość około 30 kilometrów, oznaczona kolorem czerwonym.
Z Przysłupia ścieżka prowadzi w Dolinę Caryńskiego, gdzie można zobaczyć ruiny cerkwi i stary cmentarz, dalej przechodzi przez Nasiczniańską Przełęcz, następnie do Nasicznego. W Nasicznym biegnie wzdłuż wsi, dalej skręca w lewo na Dwernik-Kamień, potem schodzi do Zatwarnicy. Z Zatwarnicy skręca w prawo za kościołem i biegnie do Hulskiego, a stąd na teren dawnej wsi Krywe nad Sanem, gdzie kończy swój bieg
– czytamy w opisie.
Na trasie turyści odwiedzą między innymi Dwernik Kamień, czasami też nazywany Holicą lub też Magurą, to widokowy szczyt o wysokości 1004 m n.p.m.
Część szczytowa objęta jest ochroną prawną jako pomnik przyrody. Rosną tu karłowate i powykręcane od silnie wiejących wiatrów buki a także modrzewie, brzozy i jagodziny. W wychodniach i grzędach skalnych rosną rzadkie rośliny, takie jak ukwap dwupienny, prosienicznik jednogłówkowy oraz widłak goździsty. W rejonie tym stwierdzono także gniazdowanie największej sowy europejskiej – puchacza.
Dwernik Kamień jest jednym z najlepszych punktów widokowych. Roztaczają się stąd rozległe panoramy na stronę wschodnią, południową i zachodnią. Widać między innymi Połoninę Caryńską i Wetlińską, Smerek, Wielką i Małą Rawkę, Tarnicę, Bukowe Berdo, Magurę Stuposiańską, dolinę wsi Caryńskie i fragmenty pasma Otrytu. Na jednym z głazów wmurowana jest tablica upamiętniająca młodego kandydata GOPR – Artura Nowotarskiego – zachwalają przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Innym ciekawym miejscem jest Koliba Studencka Politechniki Warszawskiej położona na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na Przełęczy Przysłup Caryński (785 m n.p.m.) pomiędzy Magurą Stuposiańską a Połoniną Caryńską. Na miejscu obecnej Koliby znajdowało się stare schronisko wybudowane przez studentów. Nowy budynek został oddany do użytku w październiku 2010 roku, jego bryła nawiązuje do przedwojennych, karpackich schronisk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.