reklama

Dzięki niemu Tarnica i Halicz położone są w Polsce. Chcą jego nazwiskiem nazwać przełęcz w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzięki niemu Tarnica i Halicz położone są w Polsce. Chcą jego nazwiskiem nazwać przełęcz w Bieszczadach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościBył człowiekiem związanym przez całe życie z górami i przyrodą. Działał w wielu organizacjach, w tym w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim, Towarzystwie Ochrony Przyrody, Polskim Związku Narciarskim oraz Związku Ziem Górskich. Zasłynął też w Bieszczadach, bowiem dzięki niemu gniazda Tarnicy i Halicza należą do Polski. Dzisiaj mija 28. rocznica śmierci profesora Stanisława Leszczyckiego.
reklama

Stanisław Leszczycki urodził się w Mielcu w rodzinie prawniczej – jego dziadkowie i pradziadkowie posiadali wyższe wykształcenie. Podczas I wojny światowej rodzina przeniosła się do Andrychowa, a po śmierci ojca osiedliła się w Krakowie. Tam Stanisław Leszczycki ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Od 1917 roku działał w harcerstwie i interesował się heraldyką, etnografią oraz językiem esperanto. Po maturze w 1926 roku podjął studia geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak ze względu na trudne warunki materialne musiał pracować, zostając asystentem na uczelni. W 1930 roku otrzymał tytuł magistra filozofii, a już dwa lata później, w 1932 uzyskał doktorat. Zajmował się demogeografią, badaniami klimatu, geografią turystyki i planowaniem regionalnym.

reklama

Podczas II wojny światowej był więziony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po wojnie wrócił do Krakowa, gdzie uczestniczył w zabezpieczaniu uniwersyteckich zbiorów i wznowieniu działalności dydaktycznej. W 1945 złożył habilitację na podstawie badań z Anatolii.

Fot. wikimedia.org

Stanisław Leszczycki działał w różnych organizacjach, między innymi Polskim Towarzystwie Tatrzańskim, Polskim Towarzystwie Krajoznawczym i Polskim Towarzystwie Geograficznym. Był jednym z ekspertów do spraw granic podczas konferencji w Poczdamie. Pracował również jako poseł do KRN i Sejmu Ustawodawczego oraz jako podsekretarz stanu w MSZ. Był dyrektorem Instytutu Geograficznego UW, współtwórcą Narodowego atlasu Polski i redaktorem naczelnym „Przeglądu Geograficznego”. Otrzymał wiele odznaczeń i doktoratów honoris causa. Zmarł w 1996 roku i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

reklama

Miał swoje zasługi w przebiegu granicy w Bieszczadach

Dzisiaj przypada 28. rocznica od śmierci profesora Stanisława Leszczyckiego. Nadleśnictwo Stuposiany chcąc upamiętnić tę wybitną postać w dziejach ogólnopojętej geografii i przyrody, przypomniało o zasługach jakie profesor miał w kontekście dzisiejszych granic Bieszczadów.

Podczas konferencji w Poczdamie w 1945 roku strona sowiecka zaproponowała przebieg granicy na południu w postaci linii prostej od miejscowości Smolnik nad Sanem do Wielkiej Rawki. Dzięki uporowi i nieustępliwości profesora Stanisława Leszczyckiego, który zaproponował przebieg linii granicznej wzdłuż biegu Sanu aż po jego źródła, udało się wywalczyć dla Polski część Bieszczadów o powierzchni około 300 kilometrów kwadratowych. Przyłączono w ten sposób między innymi gniazdo Tarnicy i Halicza, Ustrzyki Górne, Stuposiany, dolinę Wołosatego oraz tereny położone na południe od Sanu aż po wieś Sianki.

reklama

W rezultacie, obecne tereny Nadleśnictwa Stuposiany oraz najwyższe partie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znalazły się w granicach Polski

– informuje Nadleśnictwo Stuposiany.

Obecnie Polskie Towarzystwo Tatrzańskie podjęło starania o nazwanie bezimiennej przełęczy pomiędzy Haliczem a Rozsypańcem imieniem profesora Stanisława Leszczyckiego, upamiętniając tym samym wybitnego polskiego geografa. Inicjatywa ta ma na celu uhonorowanie jego wkładu w kształtowanie granic Polski oraz popularyzację jego osiągnięć naukowych i patriotycznych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama