Kamień Leski, położony w miejscowości Glinne, w gminie Lesko, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pomników przyrody nieożywionej. Wznosząca się na 20 metrów wychodnia piaskowca krośnieńskiego zachwyca turystów swoimi nietypowymi kształtami, które powstały w wyniku erozji i dawnej działalności człowieka. Znajdujący się przy drodze krajowej nr 84, będącej częścią Małej i Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, Kamień Leski od lat przyciąga uwagę odwiedzających Bieszczady. To miejsce ma również bogatą historię literacką – wspomnienia o nim znajdziemy w utworach Aleksandra Fredry, Wincentego Pola czy Oskara Kolberga. Szczególne miejsce zajmuje wiersz Fredry „Kamień nad Liskiem”, który na stałe wpisał Kamień Leski w kanon literatury opisującej piękno Bieszczad.
Bezpieczna wspinaczka dzięki współpracy z PZA
Fot. Facebook/Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały"
Nowy projekt, realizowany dzięki podpisanej przez burmistrza Adama Snarskiego umowie z Polskim Związkiem Alpinizmu, ma na celu przekształcenie Kamienia Leskiego w bezpieczne i atrakcyjne miejsce do uprawiania wspinaczki skalnej. W ostatnim czasie podjęto działania celem których jest wymiana starej asekuracji na nowoczesne, zgodne z obowiązującymi normami punkty asekuracyjne. Dodatkowo, w ramach prac zabezpieczane są luźne elementy skalne, co minimalizuje ryzyko wypadków. Projekt obejmuje również wyznaczanie i projektowanie nowych dróg wspinaczkowych, co zapewni różnorodność tras o różnym poziomie trudności.
Zadaniem Polskiego Związku Alpinizmu będzie dodatkowo nadzór nad stanem dróg oraz prowadzenie niezbędnych napraw w razie konieczności. Działania te wykonywane są ze środków finansowych PZA
– przekazuje Urząd Miasta i Gminy w Lesku.
Prace naprawcze na Kamieniu Leskim przeprowadzili Paweł Gietka i Ryszard Jarecki z Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały".
Wymieniliśmy całkowicie asekurację na drogach Luftwaffe VI.4+, Łoś Superktoś VI.2+ i Bieszczadzkie Solo VI.2+ i dodaliśmy stanowiska z łańcuchem i pierścieniem zjazdowym. Na tej ostatniej wymagana jest jeszcze wycinka starych ringów. Dołożyliśmy też stanowisko na drodze na lewo od Bieszczadzkiego Solo - wspólny stan dróg Fantasmagoria i M-Teoria. Na drodze Fantasmagoria VI.4+ usunęliśmy duży luźny głaz, co zmieniło najpewniej wycenę drogi, a może nawet uniemożliwiło przejście. Cały fragment skały pod tym głazem jest głuchy i najprawdopodobniej trzeba będzie go usunąć, bo jest zbyt duży, żeby go zabezpieczyć
– informuje Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały".
Dalsze inwestycje w infrastrukturę
Gmina Lesko odpowiada na wielokrotnie podnoszone uwagi dotyczące otoczenia Kamienia Leskiego. Choć sam monument od lat zachwyca turystów swoim unikalnym wyglądem i historią, jego bezpośrednie sąsiedztwo często pozostawiało wiele do życzenia. Nadmierne zacienienie terenu prowadziło do wilgoci, która negatywnie wpływała na stan piaskowca, a brak infrastruktury obniżał komfort odwiedzających. Planowane działania mają na celu kompleksowe uporządkowanie terenu wokół skały. Gmina zamierza usunąć nadmiar zieleni ograniczającej dostęp światła, co nie tylko poprawi estetykę miejsca, ale także ochroni strukturę piaskowca przed dalszym niszczeniem. Kolejne etapy, które według zapowiedzi mają mieć miejsce w najbliższych latach obejmą budowę ścieżek spacerowych i instalację elementów małej architektury, takich jak wiaty wypoczynkowe, ławostoły, kosze na śmieci czy tablice informacyjne.
Wraz z prowadzonymi pracami, przy wejściu na Kamień Leski ustawiona zostanie tablica z regulaminem korzystania z całego terenu, a przede wszystkim z dróg wspinaczkowych
– przekazuje Gmina Lesko.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.