reklama
reklama

Pamięć o Ksawerym Krasickim i Wincentym Polu żywa. Uroczyste odsłonięcie ławeczki w Lesku [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Pamięć o Ksawerym Krasickim i Wincentym Polu żywa. Uroczyste odsłonięcie ławeczki w Lesku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
33
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Powiat leski„Po trudach i mozołach i pielgrzymkach wielu, Owom osiadł u Ciebie zacny przyjacielu!” – tymi słowami Wincentego Pola, wypowiedzianymi przez wicestarostę Wiesława Kuzio, rozpoczęto uroczystość odsłonięcia ławeczki upamiętniającej Ksawerego Krasickiego i Wincentego Pola. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz, leśników, koła łowieckie, miejscową społeczność oraz rodzinę wybitnego poety. Pomnik-ławeczka na Placu Pułaskiego stanowi wyraz pamięci o dwóch ważnych dla regionu postaciach, które wywarły znaczący wpływ na kulturę, patriotyzm i życie lokalne.
reklama

Uroczystość odsłonięcia ławki Ksawerego Krasickiego i Wincentego Pola miała wyjątkowy charakter i zgromadziła szerokie grono uczestników. Rozpoczęto ją sygnałem odegranym przez sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, co wprowadziło podniosłą atmosferę, podkreślając wagę wydarzenia. Co warto podkreślić, w spotkaniu na Placu Pułaskiego uczestniczyła rodzina Wincentego Pola – Anna Frączek z mężem oraz Barbara Pol-Jelonek z mężem.

Upamiętnienie dwóch wielkich postaci

Ksawery Krasicki (1774-1844) to postać, której działalność na stałe wpisała się w dziedzictwo Bieszczadów. Jako patriota i uczestnik insurekcji kościuszkowskiej oraz wojny polsko-austriackiej, ale także myśliwy, Krasicki był nie tylko bohaterem narodowym, lecz również mecenasem kultury. Jego wsparcie dla Wincentego Pola oraz zaangażowanie w pomoc powstańcom styczniowym sprawiły, że stał się postacią wyjątkową. Krasicki łączył miłość do ojczyzny z pasją do przyrody, co pozostawiło trwały ślad w regionie.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Wincenty Pol (1807-1872), wybitny poeta i geograf, to kolejna ikona, której działalność wpłynęła na rozwój polskiej literatury i krajoznawstwa. Jego twórczość, w tym słynne dzieło „Z czarnych lasów i zielonych borów”, wyrażała nie tylko podziw dla piękna przyrody, ale również głębokie zrozumienie jej wartości. Motto Pola „Siew lasu – to Boży siew! Im dalej w las – tem więcej drzew” stało się symbolicznym wyrazem jego związku z naturą, co czyniło go jednym z czołowych miłośników przyrody tamtych czasów.

reklama

Ławka jako symbol pamięci i współpracy

Pomysł upamiętnienia tych dwóch postaci narodził się w grudniu 2023 roku, kiedy zawiązał się Komitet Upamiętnienia Ksawerego Krasickiego i Wincentego Pola. Jak wyjaśnił Wiesław Kuzio, który stanął na czele komitetu, proces ten wymagał ogromnego zaangażowania i współpracy wielu środowisk. „Blisko 1/3 uzyskanej kwoty w zbiórce pieniędzy na ten cel to zasługa leśników Lasów Państwowych oraz pracowników bieszczadzkich nadleśnictw” – mówił wicestarosta, dodając, że pozostałe środki pochodziły z wpłat myśliwych, kół łowieckich oraz osób prywatnych, w tym przedsiębiorców z regionu. W efekcie tej wspólnej pracy wybrano Arkadiusza Kusza z Wrocławia jako wykonawcę ławki, która po rozważeniu różnych lokalizacji, została umieszczona na Placu Pułaskiego. „Niewątpliwie wpisze się ona w krajobraz Leska i będzie jedną z jego atrakcji” – podkreślał Wiesław Kuzio, wyrażając nadzieję, że pomnik nie tylko ozdobi miasto, ale także stanie się miejscem spotkań i refleksji, przypominając o dziedzictwie dwóch wybitnych osobistości.

reklama

Uroczystość zakończona sukcesem

Uroczystość odsłonięcia ławki, mimo że z przyczyn niezależnych od organizatora musiała zostać przesunięta na godziny wieczorne, zakończyła się pełnym sukcesem. Pierwszym punktem programu było uroczyste odsłonięcie ławeczki, po czym ksiądz dziekan Mieczysław Bąk dokonał jej poświęcenia. Następnie Jakub Barnaś z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, zaprezentował recytację wiersza, która wprowadziła zgromadzonych w nastrój refleksji. Chwilę później odbył się emocjonujący pokaz walki na szable, któremu towarzyszyła salwa honorowa, wzbudzając podziw licznie zgromadzonych uczestników oraz koncert.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Wicestarosta Wiesław Kuzio w swoim wystąpieniu podsumował znaczenie tego przedsięwzięcia, mówiąc: „Czujemy wielką dumę z pomyślnego zakończenia tego projektu, który zjednoczył szerokie grono osób wokół wspólnego celu”. Odsłonięcie ławki zamykało cykl rocznicowych obchodów, zapoczątkowanych w 2022 roku przez 150. rocznicę urodzin Wincentego Pola oraz ubiegłoroczne stulecie Polskiego Związku Łowieckiego. Wydarzenie wpisuje się również w obchody 250. rocznicy urodzin Ksawerego Krasickiego oraz stulecia Lasów Państwowych.

Ławka, będąca hołdem dla tych dwóch postaci, jest nie tylko miejscem pamięci, ale także symbolem współpracy i zaangażowania lokalnej społeczności. „Jej wymiar historyczny przyczyni się do pielęgnowania pamięci o przeszłości oraz krzewienia postaw patriotycznych” – podsumował Wiesław Kuzio.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama