W trwających tydzień ćwiczeniach wzięło udział ponad 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek w Stuposianach, Ustrzykach Górnych i Wetlinie, a także strażnicy graniczni z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz ratownicy Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ich celem było podniesienie sprawności działania w zimowym, górskim terenie, gdzie dostępność wielu miejsc jest ograniczona.
Obecność generała brygady SG Tomasza Zybińskiego, komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, podkreśliła znaczenie takich ćwiczeń. Komendant zwrócił uwagę na dużą rolę tego typu szkoleń w podnoszeniu umiejętności sprawnego wykorzystania sprzętu będącego na wyposażeniu SG. Zdobyte umiejętności są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa mundurowych i skuteczności działań granicznych prowadzonych zimą w Bieszczadach. Bez nich patrolowanie granicy przy dużej pokrywie śniegu byłoby znacznie utrudnione.
Nowoczesny sprzęt i dynamiczne działania
Podczas szkolenia funkcjonariusze mieli okazję pracować z różnorodnym sprzętem ułatwiającym przemieszczanie się w trudnym terenie. Wykorzystywano skutery śnieżne oraz quady na gąsienicach, które umożliwiają szybkie dotarcie w określone miejsce. W dalszej części patrolu mundurowi kontynuowali trasę już na nartach skiturowych.
Technika transportu z wykorzystaniem lin za skuterem śnieżnym lub quadzie na gąsienicach pozwala na szybkie przemieszczenie się mundurowych w określone miejsce. Dalej patrol kontynuowany jest już na samych nartach. To rozwiązanie wymaga doskonałych umiejętności zarówno od narciarza, jak i od kierującego pojazdem. To niezawodny sprzęt w sytuacjach, kiedy funkcjonariusze szybko muszą dotrzeć w trudno dostępne punkty na granicy państwa
– podkreślił por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Jednym z kluczowych elementów ćwiczeń było szkolenie z nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, zarówno w nocy, jak i podczas opadów śniegu. Funkcjonariusze uczyli się także procedur postępowania w sytuacji hipotermii, co może mieć kluczowe znaczenie w realnych działaniach ratunkowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.